Das Molekül

Titul v originále:

Autor: William Ward Murta
Žánr: muzikál
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 3

William Ward Murta (Německo)

DAS MOLEKÜL (MOLEKULA)

4 m, 2 ž (hrají více rolí), sbor

muzikál

Je rok 1951 a hned dvě britské vědecké skupiny pracují na objasnění struktury DNA molekul. K jedné skupině patří mladá ambiciózní biochemička Rosalind Franklinová, jež přijíždí do Londýna, aby spolupracovala se slavným fyzikem Maurice Wilkinsem. Ten ji však přehlíží a podceňuje a pokouší se tvrdohlavou ženu degradovat. Jenže je tu ještě „rocková hvězda“ mezi fyziky, Američan Linus Pauling, jehož tým se rovněž blíží objasnění struktury molekul DNA, a tak se Angličané dostávají do tlaku. Začalo rozdělování světa…

V druhé časové rovině je rok 1997 – kdo dešifruje jako první lidský genom? Státem podporovaný Human Genome Project v Cold Spring Harbor má vážnou konkurenci v Craigu Venterovi, šéfovi Institutu genetického bádání v Marylandu. Jeho projekt se díky velkorysému mecenáši vyvíjí rychleji než státem podporovaná konkurence. Opět začalo rozdělování světa…

Autor textu i hudby využívá životní osudy historických postav vědců a jejich soupeření z pohledu dvou generací. Obě vyprávěcí linie se navzájem prostupují, stejně jako je podnětná a pestrá hudba, tu jde o swing, tu o jemné orchestrální aranžmá.

Muzikál o vědcích byl uveden v květnu 2017 na scénách Bühnen der Stadt Bielefeld.

Autor vyrostl v Oklahomě v USA, od roku 1984 pracuje pro muzikálové produkce v Bielefeldu, kde aranžoval známé muzikály (Cabaret, Evita, Piaf, Jekyll & Hyde atd.).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz