Das Verhör

Titul v originále:

Autor: Thomas Welte
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

Thomas Welte (Rakousko)

VÝSLECH (DAS VERHÖR)

přeložila Magdalena Štulcová

1 m, 1 ž

komorní drama

Po konci 2. světové války je mladý německý dezertér zajat francouzskými vojáky, za základě oznámení jednoho důstojníka. Je vyslýchán francouzskou vojačkou, jež mluví německy. Ta má samo sebou na základě špatných zkušeností s německou brannou mocí vůči německému vojákovi předsudky a snaží se ho dostat do pasti, aniž by se skutečně zajímala o okolnosti případu.

Má v úmyslu ho pomocí šikovných otázek dostat do úzkých, voják však dokáže taktéž šikovně kontrovat. Během výslechu se dozvídáme Paulův příběh dezertéra, vojačku to ale nechává chladnou. Když Paul vypráví o smrti přítele Josefa, který s ním dezertoval. Jeho smrt mělo mít na svědomí gestapo. Vyslýchající žena však otočí příběh tak, že jako vrah vypadá Paul, a obviní ho z vraždy. Jediný důkaz, který dokazuje jeho nevinu, je jeho vojenská knížka, která mu byla odebrána při zatčení a která někam zmizela – datum a místo mluví v jeho prospěch. Vyslýchající však na existenci této knížky nevěří a dáte tlačí na Paula. Po hodinách výslechu se příběh zamotává a do rohu zahnaný voják se zhroutí a říká to, co by ráda slyšela. Ale když vojačka dosáhne toho, co celou dobu chtěla, totiž doznání, je vojenská knížka nalezena.

Komorní drama o šílenosti války, o vratké spravedlnosti, o nenávisti, která je motivací, napínavá zápletka nenechá diváky chladnými.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz