Dead Accounts

Titul v originále: Dead Accounts

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Theresa Rebeck (USA)

DEAD ACCOUNTS (MRTVÁ KONTA)

3 ž, 2 m

Nečekaný návrat Jacka, nejúspěšnějšího syna početné rodiny ze Cincinnati v Ohiu, z New Yorku, kam se výhodně oženil, vyvolá řadu otázek. Jeho svobodná sestra Lorna, pečující o nemocného otce, i jejich trochu maloměstsky přízemní matka Barbara i dávný kamarád Phil se jen postupně orientují v trochu přepjatém Jackově chování. Vrátil se domů, nebo je prostě jen na útěku? Kde je jeho – všeobecně neoblíbená – žena Jenny? A jak vlastně přišel ke všem těm penězům, které na každém kroku rozhazuje? Rozluštění hádanek přinese teprve příjezd Jenny: ukáže se, že jsou oba v rozvodovém řízení. Důvodem její přítomnosti v Ohiu je však šokující fakt: Jack si účetním trikem v bance, ve které zastává vysoký post, přivlastnil 27 milionů dolarů - obsah mrtvých kont. Peníze z účtů, ke kterým se nikdo nehlásí, obvykle připadnou bance, Jackovi se však podařilo „odklonit“ je neznámo kam. Šokovaná Jackova rodina jej žádá, aby peníze vrátil, a zdá se, že i Jenny ho chce přesvědčit, aby se přihlásil na policii. Skutečnost je však jiná: peníze nikdo nepohřešuje, Jenny se o nich dověděla náhodou a žádá pouze, aby byly zahrnuty do finančního vyrovnání při rozvodu. Slibuje, že její otec a jeho právníci zařídí, aby Jack mohl tento „příjem“ zlegalizovat. Jack, který Jenny stále miluje a jeho zpronevěra je spíše furiantskou odpovědí na její žádost o rozvod, však trvá na tom, aby se k němu vrátila. Ač je zřejmé, že mezi nimi stále přetrvává silné pouto, Jenny odchází a je nejisté, jak se zachová. Jack je na tom podobně.

Dramatické rodinné události alespoň sblíží Lornu s jejím dávným neúspěšným nápadníkem Philem…

Komedie, jež si bere na paškál nepopulární bankovní management a morálku establišmentu v kontrastu se středostavovskými hodnotami, měla premiéru v listopadu 2012 v broadwayském Music Box Theater s Katie Holmesovou v roli Lorny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz