Dead Funny

Titul v originále: Dead Funny

Autor: Terry Johnson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Terry Johnson (Velká Británie)

DEAD FUNNY (K SMRTI VTIPNÝ)

3 m, 2 ž

Komediální hra ze současnosti o dvou dějstvích. Děj se odehrává v obývacím pokoji moderního bytu v severním Londýně. Pokoj je pěkně zařízen, je v něm televizor a video, zavěšená lidská kostra a studijní model lidského těla s vyndavacími orgány. Na stěnách jsou památeční fotky vyobrazující zesnulé komedianty. Hlavní protagonisté jsou dvě manželské dvojice Eleonor a Richard a Nick a Lisa, třicátníci a šedesátiletý Brian. Richard, Nick, Lisa a Brian jsou členy společnosti Dead Funny, kterou založili fanoušci britských komiků a jejíž hlavní náplní je tyto komiky oslavovat a obdivovat. Eleonor společnost neuznává a zdá se jí hloupá a zbytečná, což dává výrazně najevo.

Hra začíná diskuzí mezi Eleonor a Richardem, ze které po chvíli jasně vyplývá, že jejich manželství není v pořádku. Oba chodí k manželské poradkyni a mají vypracovaný model, podle kterého mají postupně řešit problémy s Richardovou impotencí. Eleonor je zjevně nešťastná, podrážděná a sarkastická, nicméně stojí o záchranu vztahu a je odhodlaná problémy řešit a řídit se radou poradkyně. Richard je odtažitý, řešit se mu věci nechce a snaží se před Eleonor uhýbat a problémy ignorovat.

Do vyhrocené situace mezi oběma zasahuje příchod Briana, který oznamuje úmrtí jednoho známého britského komediálního herce. Richard zprávu bere vážně a dává, k velké nechuti Eleonor, přednost organizování večírku na uctění památky herce před řešením manželské krize. Později přicházejí Nick a Lisa, jejichž syna Eleonor hlídala, rozhovor mezi čtyřmi dospělými a celé jednání končí scénou, při které překvapivě dochází k sexu mezi Lisou a Richardem.

V dalším jednání čekají všichni protagonisté, včetně Briana, na příchod hostů pozvaných na oslavu. Na povrh vyplouvají problémy skryté pod povrchem zdánlivě normálního života zúčastněných. Dozvídáme se mimo jiné o Brianově homosexualitě, Nick sděluje, že ví, že Lisyino dítě není jeho. Celá situace postupně kulminuje až k okamžiku, kdy se Eleonor dozví o vztahu mezi Richardem a Lisou a dochází k ostrým slovním i fyzickým přestřelkám. Nakonec se vše zklidní a v obýváku zůstává celá společnost, otřesená a zmatená jak nečekaným vyústěním večera, tak vlastním chováním. Všichni se postupně rozcházejí a v závěrečné scéně spolu v bytě zůstávají nešťastná Eleonor s Brianem, oba nacházející útěchu v jejich podivně vzniklém přátelství.

I přes vážná témata a dramatičtější scény je hra velmi vtipná, plná narážek a scén spojených se sexuálními problémy, psychoterapií a partnerskými vztahy. Vše je prodchnuto typicky suchým britským humorem, zejména postava Eleonor, která svou bolest a zklamání řeší sarkastickým humorem. Jazyk nepoužívá žádné výraznější nářečí, ve hře je však větší množství narážek na jednu z britských současných forem zábavy, výstupy oblíbených komediálních herců.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz