Dead Man´s Cell Phone

Titul v originále: Dead Man´s Cell Phone

Autor: Sarah Ruhl
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Sarah Ruhl(ová) (USA)

DEAD MAN´S CELL PHONE (MOBIL MRTVÉHO MUŽE)

2 m, 4 ž

Jean přijme hovor na cizím mobilu, marně vyzvánějícím v restauraci. Teprve v průběhu hovoru zjistí, že přitažlivý muž, který jej „odmítal" zvednout a rušil tím okolí, je mrtev. Jean přivolá stejným mobilem policii a nakonec, vedena podivným pocitem spřízněnosti s mrtvým, si mobil nechá - a tím vstoupí do jeho "života". Seznámí se s jeho milenkou, s jeho matkou, paní Gottliebovou, s jeho ženou Hermií a bratrem Dwightem. Vydává se za Gordonovu (tak se onen muž jmenoval) bývalou kolegyni a nechává na fantazii ostatních, proč si právě ji v poslední den svého života vybral za svého „posla". Pro každého má totiž Jean připraven jeho vzkaz, který zásadně vylepšuje Gordonův obraz v očích jeho blízkých. Nové kontakty však začínají ovlivňovat i Jeanin vlastní život: mezi ní a Gordonovým bratrem Dwightem se rodí romantický vztah, silnější je však stále Gordonovo tajemství. Jean se doví, že Gordon se živil obchodem s lidskými orgány. I tady se Jean nechá strhnout k „záchranné akci". Uposlechne výzvu Gordonovy „obchodní partnerky" a vydá se pro „zásilku" do Johannesburgu. Na místě odmítne pokračovat v transakci, je však ženou (Gordonovou milenkou?) fyzicky napadena. Vydá se na cestu do záhrobí, kde se konečně setkává s „živým" Gordonem. I pro něho má Jean milosrdnou lež, která je možná pravdivější než realita. Gordon ji však opouští, aby se vydal hledat planetu, na níž bude čekat na svou matku, jedinou ženu, která ho kdy opravdu milovala. A Jean prudce zatouží vrátit se k Dwightovi. Skutečně se probudí v Johannesburgu v jeho náručí, jenže uplynuly měsíce, kdy o sobě nevěděla. Mnoho věcí se zatím změnilo a dílo dokončí její vyprávění o tom, co "zažila": když se Gordonova matka dozví, co její syn Jean řekl, spěchá nejrychlejší cestou za ním v groteskní sebevraždě. Dwight a Jean se odhodlají k absolutní lásce.

Ruhlové hra v poetické nadsázce evokuje to, jak mobily změnily náš svět citů. Ozvláštňuje ji lehce surrealistickým stylem připomínajícím paradoxně svět let čtyřicátých - svět „filmu noir", chandlerovských detektivek, romantiky slavné Casablanky - svět tajemných bytostí, po nichž zůstávají jen plné hlasové schránky a odeslané sms.

Světová premiéra hry autorky dnes již slavného titulu The Clean House se konala 15.6.2007 ve washingtonském Woolly Mammoth´s Theatre, mezitím ji uvedla i další významná americká divadla: Steppenwolf v Chicagu a newyorské Playwrights Horizons.Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz