Deathtrap

Titul v originále: Deathtrap

Autor: Ira Levin
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Ira LEVINE
DEATHTRAP (Smrtelná past)

3 muži, 2 ženy

Hra z roku 1978 patří k nejpopulárnějším světovým divadelním thrillerům. Je lehkou autoparodií žánru, aniž by její dějové zvraty ztrácely cokoli na své překvapivosti a atmosféra na hrozivosti.

Dramatik Sidney Bruhl netají před svou ženou Myrou frustraci, které propadl, když si právě přečetl hru Smrtelná past, jejímž autorem je jeho žák z prázdninového semináře tvůrčího psaní. Hra, kterou Clifford Anderson napsal na jeho námět by mohla vydělat miliony, zatímco Bruhl v poslední době plodí jeden propadák za druhým. Kvůli takové hře by možná dokázal i zabít. Myra raději navrhne, aby Sidney mladíka pozval a nabídl mu spolupráci - nezkušený debutant by možná přistoupil na dělbu budoucího honoráře. Když Clifford dorazí do domu Bruhlových, zdá se, že Myřina kalkulace vyjde - Sidney však ke zděšení své ženy Clifforda uškrtí. Sotva stačí uklidit mrtvolu, objeví se u jejich prahu host ze sousedství, holandská jasnovidka Helga Ten Dorp. Helgu do jejich domu přivedl silný pocit bolesti, který vyzařuje Myra. Helga má několik zpola komických a zpola hrůzných nesouvislých vizí, vysloví svá varování a zase odejde... Téhož dne umírá Myra na infarkt... Ani tím však řetěz úmrtí nekončí (jsme teprve v polovině hry) - co však navzdory opakovanému pálení v krbu přežívá, je sám úděsně realistický námět divadelního trháku Smrtelná past, jehož se chápou stále noví autoři, aby jej zachytili na papír...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz