Dedication

Titul v originále:

Autor: Nick Dear
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Nick Dear (Velká Británie)

DEDICATION (VĚNOVÁNÍ)

3 m

Tajemstvím obestřený vztah Shakespeara k muži, jemuž připsal některé svoje práce, se stal tématem Dearových historických spekulací.

Šestatřicetiletý Shakespear (Will) je povolán k nejvyššímu soudu, aby objasnil své vztahy k Henrymu Wriothesleymu (Harry), třetímu hraběti ze Southamptonu, svému mecenáši. Ve věnování k Znásilnění Lukrécie Shakespeare dokonce hovoří o své „bezmezné lásce“. Když se ale soudce Willa zeptá, jak blízce se zná s mužem podezřelým z příprav spiknutí proti trůnu, Will Harryho zapře a tvrdí, že jejich vztah je zcela formální a ve skutečnosti se nikdy ani nesešli.

V následné retrospektivě autor umně spojuje fakta a fantazii, vrací se o pět let zpět a přehrává před námi příběh známosti hraběte ze Southamptonu a stradfordského učitele s uměleckými ambicemi. Jejich první setkání dokonce vypráví hned třemi různými způsoby a jasně tím signalizuje, že jsme se ocitli na tenkém ledu fabulace. Dear nakonec volí variantu milostného vztahu, který si svou vášnivostí nezadá s milostnými vztahy Shakespearových děl. Will a Harry spolu cestují do Itálie, aby Shakespeare získal jasnější představu o tamním životě. Jejich cesty se ale nakonec rozejdou. Z mladého šlechtického hejska se stane úspěšný voják, muž velkých a nebezpečných myšlenek, a z Willa slavný a oblíbený divadelní autor.

Vztah Willa a Harry se neprokáže. Harry je odsouzen a závěrečná scéna se odehrává v jeho cele v Toweru. Harry o samotě rozjímá nad Willovými verši, když tu je překvapen nenadálou návštěvou. Z postavy v ženských šatech se vyklube Will, který se přišel omluvit, že svého přítele a milence zapřel. Harry neklesá na duchu a věří, že s nástupem nového panovníka se vrátí k moci a nabízí Willovi zářnou, ale nejistou budoucnost. Will odmítá, nechce být ničím služebníkem a nechce riskovat blaho své rodiny, jediné, co je ochoten Harrymu dát, je poslední tajný společný tanec.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz