Delirium

Titul v originále: Delirium

Autor: Enda Walsh
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

Enda Walsh (Velká Británie)

DELIRIUM

5 nebo 6 m, 2 ž

Radikální reinterpretace Dostojevského Bratrů Karamazových, v níž autor klade hlavní důraz na vztahy mezi otcem a jeho třemi vlastními syny a levobočkem Smerďakovem. Zůstává tak věrný jednomu ze svých hlavních témat, jímž je vliv dusivé, klaustrofobické rodiny. Jádro hry tvoří spory o penězích, ženách a bohu. Autor na scénu přivádí i otce Zosimu v poněkud parodickém ražení (v premiérovém uvedení ho představoval maňásek), ostatně černý humor a ironie je typická pro celý text, v němž postavy, jak uvedla tisková zpráva k premiéře, „spíš hoří, než žijí“. Autor se drží jádra příběhu, který vypráví moderně, rychle, dynamicky až brutálně a pro inscenátory představuje dobrou možnost, jak přistoupit ke klasické románové předloze z dnešního hlediska.

Hra vznikla v rámci spolupráce mezi oceňovaným dramatikem (u nás byla uvedena jeho hra Disco Pigs) a známou londýnskou divadelní společností Theatre O, za participace londýnského Barbicanu a dublinského divadla Abbey.

Delirium mělo premiéru 30. září 2008, režie Joseph Alford (ten hrál i Aljošu).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz