demenz depresion und revolution

Titul v originále: demenz depresion und revolution

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Fritz Kater (Německo)

DEMENZ DEPRESSION UND REVOLUTION (DEMENCE DEPRESE A REVOLUCE)

variabilní obsazení

Hra s podtitulem „studie k třem mýtům současnosti“. „Demence“ je sbírka osobních prohlášení, statistik, situací, které se přímo a nepřímo týkají postižených nemocí. „Deprese“ vykresluje životní cestu brankáře od oslavované mladé hvězdy až k věčným časům – jde o moderní verzi legendy, o utrpení mučedníka. Třetí část je „Deník revolucionáře“. Umělec prožívá události kolem Pražského jara v roce 1968.

Všechny části spojuje hluboký pocit bezmoci, odcizení se přírodě a společenským vztahům. Babylonská změť hlasů o křehkých lidem – strojích sleduje biografickou demolici člověka bez domova, tu oslavovaného, jindy zmítaného okolnostmi, a končí u každodenního boje umělce, na kterého si nikdo nemůže činit nároky, který ale později událostem Pražského jara podlehne. Poslední věta triptychonu, který vykresluje člověka jako nedostatečné, prchavé stvoření, zní: „Umění je revoluce, nebo nic“.

První uvedení hry – leden 2013 v berlínském divadle Maxim Gorki Theater, kde má v současnosti autor (zároveň i jeho druhé já, režisér Arnim Petras, který hru režíruje) domovskou scénu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz