Der Alptraum vom Glück

Titul v originále: Der Alptraum vom Glück

Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 5

Justine del Corte (Německo)

DER ALPTRAUM VOM GLÜCK (DĚSIVÝ SEN O ŠTĚSTÍ)

celkem 13 m, 16 ž – doporučené zdvojení rolí (dvě velmi staré ženy, klavírista)

Co obraz hry, to jiné postavy a jiná situace – vzniká tak kaleidoskop konfliktů a postav, jehož společným jmenovatelem je hledání odpovědi na otázku, co je to vlastně štěstí a dá-li se vůbec najít. Najdou lidé štěstí v neštěstí? V banálních situacích, v tom, co dokázali, najdou ho náhodně, pouze když něco zničí, když přejdou od slov k činům, nebo když po něčem dychtí? Je naplnění dychtivosti štěstí? Nacházíme je ve svých triumfech? Či naopak je to výsledek našich ztroskotání? Žijí šťastní lidé v nevědomosti, či jsou si naopak štěstí moc dobře vědomi?

Postavy hry to nevědí – muži i ženy se vrhají stále dokola do reje nesprávných očekávání, která plodí zklamání, všichni po něčem baží, proto se vztekají a láteří, nakonec se smiřují a zkouší v sobě probudit jakousi víru. Žena, jež se každých sedm let probouzí vedle jiného muže, muž, který všechny a všechno nasupeně překřikuje, dívka, která se sama zbaví panenství. Všichni zúčastnění podávají zprávu o bolestech všedního dne, o otupění z banálního života, o vzletech a pádech lásky, o hledání pravdy a lačnosti po šťastném bytí.

Poetických jazykem a obrazy si autorka bere na mušku naše hledání štěstí, tu dojemně, jindy s humorem a nadhledem provází postavy v jejich bezmocnosti najít šťastný život.

Hra byla uvedena v kooperaci s divadlem Schauspielhaus Bochum v Recklinghausen v rámci přehlídky Ruhrfestspiele v červnu 2007.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz