Der blaue Engel

Titul v originále: Der blaue Engel

Autor: Peter Turrini, Heinrich Mann, Josef von Sternberg
Žánr: drama, dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 10 ženy 4

DER BLAUE ENGEL (Modrý anděl)

10 m, 4 ž

dramatizace románu a filmu

Slavný německý film z roku 1930 v hlavní roli s Marlene Dietrichovou, který vznikl podle románu Heinricha Manna Profesor Neřád (Professor Unrat), se dočkal výrazné a dynamické dramatizace.

Děj pojednává o postarším středoškolském učiteli, který se zamiluje do varietní zpěvačky. Immanuel Rath je gymnaziálním profesorem v německém městečku, je to respektovaný, ale také pedantský a trochu popletený muž, který je svými žáky nazýván Neřád (v originále Unrat). Jednou objeví při vyučování u svého žáka fotografii se zpěvačkou Lolou Lolou, která hostuje na představeních ve varieté Modrý anděl. Podle Ratha jde o nemravnost a vydá se – z čistě pedagogických důvodů – do varieté, aby se tam porozhlédl. Lola Lola se zrovna převléká, když s ní chce profesor mluvit. Rath ke svému údivu nemůže z její lascivní, ale obyčejné krásy spustit oči. Kousek z jejího spodního prádla, který zmatený profesor najde doma v kapse svého kabátu, je pro něj důvodem, aby Lolu znovu navštívil. Sleduje jedno z jejích vystoupení, stráví u ní noc a tak propadne jejímu pochybnému šarmu, že se vzdá svého zaměstnání učitele, aby se s Lolou mohl oženit. Lolu ovšem zajímají především Raatovy peníze. Poté, co všechny úspory utratí, to jde s touto i tak zvláštní dvojicí z kopce. Rath očividně chřadne, nedokáže se ale rozejít se svou ženou. Když Lolina herecká společnost po letech znovu hostuje v jeho rodném městečku, je Rath donucen kouzelníkem Kiepertem a Lolou vystupovat v ponižujícím klaunském čísle. Přitom pozoruje, jak Lola flirtuje se silákem Mazeppou. Smyslů zbavený Rath se pokusí Lolu uškrtit, ostatní umělci ho zadrží a Mazeppa ho zavře do svěrací kazajky. Když je po čase z kazajky Rath vysvobozen, táhne ho to do školy, v níž dříve vyučoval, a ve své bývalé třídě na katedře umírá, zřejmě na infarkt.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz