Der Bürgermeister

Titul v originále: Der Bürgermeister

Autor: Gert Hofmann
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Gert Hofmann (Německo)

DER BÜRGERMEISTER (STAROSTA)

2 m, 1 ž

angažovaná komedie

Komediální podobenství až absurdně ukazuje, jak může člověka změnit resentiment, bezmoc, uražená ješitnost a nespokojenost. Hlavní postavou je zde zaměstnanec státní správy Moll – nejprve se nekriticky stane přívržencem politické strany, je proto případně odhodlán použít i násilí, až jej doslova pohltí patologické fantazie o všemohoucnosti. U Molla a jeho ženy se totiž skryje uprchlý trestanec Nachtigall (Slavík), jenž chce násilím změnit poměry – a Moll rychle podlehne fascinaci této možnosti…

Angažovaná komorní komedie nastavuje zrcadlo maloměšťácké licoměrnosti na pozadí fenoménu diktatury. Autorova první divadelní hra (věnoval se spíše beletrii) byla s úspěchem uváděna po celé západní Evropě, byla uvedena nejprve v Bristolu v lednu 1963, v Německu poprvé v listopadu téhož roku v Düsseldorfer Schauspielhaus, u nás roku 1965 v dnešním MD Olomouc.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz