Der Fremde (Cizinec)

Titul v originále: Der Fremde

Autor: Albert Camus, Jette Steckel
Žánr: dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 1

Albert Camus, Jette Steckel, Katrin Sadlowski (Německo)

DER FREMDE (CIZINEC)

dramatizace novely

3 m, 1 ž

Tři mužské postavy hrají postavu Meursaulta, existenciálního antihrdinu bez víry, jenž zabil Araba a lhostejně přihlíží svému procesu, který končí jeho popravou. Výrazně autobiografický autorův antihrdina vyprávění je pasivní, ich-forma podtrhává jeho lhostejný vztah k světu, v němž se zdá být všechno stejné. Smrt matky, románek s kolegyní – vše je zajímavé a dá se to snést, dokonce i neúmyslná (?) vražda. Vše je ale zároveň i nepříjemné a přináší neklid, což porušuje plynulý tok času a života. Ale čím by byl člověk, kdyby se nedokázal srovnat i se svým zločinem a dokonce i s očekávaným trestem smrti, který na konci čeká vinného i nevinného?

Úspěšná německá dramatizace pracuje pouze se čtyřmi herci, kteří se střídají v různých rolích, a tlumočí Cizince, klíčové dílo filozofie absurdna, i po 70 letech od jeho vzniku do řeči moderního divadla – i po desetiletích neztrácí Cizinec nic ze své znepokojivé síly.

Dramatizace byla uvedena 28.10.2011 v hamburském Thalia Theater.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz