Der große Gatsby

Titul v originále: Der große Gatsby

Autor: F. Scott Fitzgerald, Rebekka Kricheldorf
Žánr: dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 7 ženy 4

F. Scott Fitzgerald / Rebekka Kricheldorf (Německo)

VELKÝ GATSBY (DER GROßE GATSBY)

přeložil Michal Kotrouš

7 m, 4 ž

dramatizace

Odpor, umíněnost, vražda, zabití, zklamaná láska, nuda - to jsou Kricheldorfové témata, jež se objevují v jejích hrách (např. Villa Dolorosa) a dotýkají i její adaptace slavného románu Velký Gatsby.

N.Y. 20. léta, Jay Gatsby se topí v penězích, je to známý pořadatel velkolepých party, a přesto nešťastný smolař. Hosté se skvěle baví, ale on se mezi ně nemíchá. Jeho pohled sleduje protější břeh řeky, kde žije jeho bývalá velká láska. Tehdy byl chudý, a proto vztah skončil - dnes má peníze a je to selfmademan, jemuž leží vše u nohou. Proč by nemohla i ztracená láska?

Stejně jako u slavného románu Fitzgeralda jsou i Kricheldorfové postavy fatální a když se Gatsby vydá do noci, aby vyhledal „cestu do Nicoty“, musí za to zaplatit. Dramatizace byla uvedena v lednu 2012 v hamburském Schauspielhausu. Česká premiéra této jízlivé a ostré dramatizace proběhla v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě v červnu 2015.

Děj románu najdete zde.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz