Der Hundertjährige, der aus dem Fenster stieg und verschwand

Titul v originále: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

Autor: Axel Schneider, Jonas Jonasson
Žánr: dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 9 ženy 1

Jonas Jonasson, Axel Schneider (Německo)

DER HUNDERTJÄHRIGE, DER AUS DEM FENSTER STIEG UND VERSCHWAND

(HUNDRAÅRINGEN SOM KLEV UT GENOM FÖNSTRET OCH FÖRSVANN)

(STOLETÝ STAŘÍK, KTERÝ VYLEZL Z OKNA A ZMIZEL)

9 m, 1 ž

dramatizace humoristického románu

Jonas Jonasson vydal v roce 2009 svou prvotinu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Kniha se záhy stala čtenářským hitem a nejprodávanější švédskou knihou let 2010 a 2011, u nás vyšla v roce 2012 (překlad Zbyněk Černík). V současnosti byla přeložena nebo se překládá do 35 jazyků. Fenomenální úspěch letos sklízí v Německu, bestsellerem se stala mj. v Holandsku, Dánsku, Norsku, Francii, Itálii, Španělsku... Podle knihy je natáčen film s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie.

Nyní došlo i na dramatizaci téměř cimrmanovských eskapád Allana Karlssona, v říjnu 2013 uvedlo tuto dramatizaci hamburské divadlo Altonaer Theater.

O čem knižní bestseller a potažmo i dramatizace vypráví? Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však v domově důchodců docela jiné plány; jednoduše zmizí - a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti - v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Rozvíjí se dobrodružný útěk, na němž hlavní hrdina zažije nejedno překvapující setkání. Je pronásledován nejen policií, nýbrž i nebezpečným gangem, neboť omylem uloupil kufr s kradenými milióny. Brzy Allan není sám a uskupí se kolem něj skurilní partička – bývalý zlodějíček Jonsson, věčný student Ljungberg, sloní dáma Soňa... Navíc se dozvídáme o staříkových originálních setkáních, kterých za svůj úctyhodný věk zažil bezpočet – popíjel s Trumanem, zachránil život Churchillovi, zpíval se Stalinem a vůbec nevědomky ovlivnil moderní historii.

Dramatizace zkrátka vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století. Výborná příležitost pro herec v nejlepších letech.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz