Der Mann in der Badewanne oder Wie man ein Held wird

Titul v originále: Der Mann in der Badewanne oder Wie man ein Held wird

Autor: Lukas Linder
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 3

Lukas Linder (Švýcarsko)

DER MANN IN DER BADEWANNE oder WIE MAN EIN HELD WIRD

(MUŽ VE VANĚ aneb JAK SE STÁT HRDINOU)

6 m, 3 ž (zdvojení možné)

Stejně jako v dalších Linderových hrách (Smutný osud Karla Hroudy, Ich war nie da) i zde se odvíjí černohumorný příběh životního lůzra, kterému se shodou více či méně absurdních náhod sesype dosud spokojený život jako domeček z karet. Albert Wegelin je dobrosrdečný člověk, pracuje ve velké firmě, má přítelkyni a věří na dobro v lidech. Ovšem přítelkyně ho opustí, čímž se spustí řetězec dalších neblahých událostí. Albert přestane jíst, trpí nechutenstvím, což si zaměstnavatel vysvětluje jako hladovku čili stávku odborů, a dostává výpověď. Nechtěně se z něj stává hrdina – média i vlastní matka ho nutí do role bojovníka proti nespravedlnosti a Albert opravdu zahájí protestní hladovku. Netuší, že tak roztáčí kola svého tragického osudu a stává se hříčkou v rukou politiků i vyšších mocností...

Rámec hry tvoří interview novinářky s autorem, jenž tento Albertův příběh vypráví a průběžně ho tak svými vstupy do děje zcizuje. Linder vypráví příběh o nesvobodě člověka, který se snaží být v nemorální době morálním, nastoluje otázku, zda spravedlnost a dobré činy jsou ještě možné ve společnosti, v níž jsou tyto kategorie dávno zkorumpovány. Razantní slovní humor, dynamické obrazy a přehledný příběh o boji proti větrným mlýnům.

Hra byla uvedena v divadle ve švýcarském Biel-Solothurnu v květnu 2012.

Již pracujeme na překladu do češtiny!

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz