Der öffentliche Raum

Titul v originále: Der öffentliche Raum

Autor: Ulrike Syha
Žánr: hra, drama
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 3

Prosím, zachovejte klid. Situace je stabilní.

Žena, muž a jeho dcera z prvního manželství. A země, která si právě zvyká na to být rozštěpená snad ve všech otázkách.

Bezpečí je základní lidská potřeba, konstatuje jednoho dne muž a začne proměňovat dům na pevnost. Život přece musí být nějak pod kontrolou. V případě jeho kariéry to tak přece fungovalo – být členem elitního kruhu advokátů se vyplatilo, ačkoli jeho levicová image bere za své.

Jeho žena naopak přišla ve svém zaměstnání o svou pozici – rodině nechce říct, z jakého důvodu. Po nocích útočí na cizí lidi prostřednictvím internetových postů a fór, přes den je osobně pronásleduje po městě. Setkává se tak s různými reptaly, odmítači, přikyvovači, pochybovači, anarchisty, eko aktivisty, rasisty a utopisty – a hlavně tam, kde by se to nejméně očekávalo. Dokud nezjistí, že někdo sleduje i ji – k tomu se ještě přihlásí o slovo jeden hacker...

Společnost rozdělují společenskopolitické otázky, hra popisuje tento často nepřehledný boj v bezprostřední současnosti. Tento konfikt promítá do dramatu jedné městské rodiny, jež vypadá, že se rozpadá – levicově zaměřený pár, angažovaná socioložka a kariérní advokát, k tomu dcera eko aktivistka.

Znepokojivá a aktuální hra byla uvedena v březnu 2020 ve vídeňském divadle Theater Drachengasse.

Hra se právě překládá.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz