Der Rüssel

Titul v originále:

Autor: Wolfgang Bauer
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 12 ženy 2

Wolfgang Bauer (Rakousko)

DER RÜSSEL (CHOBOT)

12 m, 2 ž

absurdní tragédie / parodie

U sedlácké rodiny na dvoře: zatímco si dědeček a babička užívají hru v karty se starostou a farářem, oddávají se vnuci divočině. Jenom nejmladší vnuk Florian je trochu mimo – náruživě miluje (kromě hospodské) Afriku.

Jedné noci se černý kontinent přivalí do vsi: na pastvinách se pasou obrovští šneci, kopce jsou porostlé tropickými rostlinami a z potůčku se vynoří slon, jehož chobot se dobývá oknem do komůrky sedláků. Florian oblečen do bederní roušky se stává vesnickým náčelníkem. Jenže žádné štěstí netrvá věčně a už se slétávají supi…

„Lidová hra na koksu, propojení venkovsky idylického Ganghofera se surrealistickým Buñuelem“: tak dílo počastovala v době jejího vzniku v roce 1962, kdy bylo autorovi 21 let, kritika. Tu se pytlačí v jedlovém lese, tu zurčí potůček, tam nadbíhá starý nevěstě mladého a láteří se u křížku i šibenice – a do tohoto tradičního prostého venkovského světa nečekaně vtrhne divočina, což se zprvu jeví jako výhoda, posléze ale musí venkované vyhlásit cizímu elementu válku.

Hra byla dlouho považována za nezvěstnou a byla objevena až v roce 2015. Text byl ihned označen za senzaci a byl s úspěchem uveden, neboť se ukázal být nečekaně aktuální. Autor (1941 – 2005) pocházel ze Štýrského Hradce (Graz) a patří k nejvýznamnějším dramatikům rakouské moderny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz