Der totale Kick

Titul v originále: Der totale Kick

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 5

Kristof Magnusson (Německo)

TOTÁLNÍ ODVAZ (DER TOTALE KICK)

přeložila Iva Michňová

2 m, 5 ž

komedie - fraška

Věkově rozdílný pár se po vzoru hrdinů z filmu Natural Born Killers vloupá do domu postarší dámy v domnění, že odjela na dovolenou. Anneke je mladá dračice a miluje Tarantinovy filmy, průměrný lékař dr. Donald Stuckenschmidt má naopak o akci pochyby, ale je na Anneke sexuálně závislý. Oba chtějí zachránit tímto lupem svoji velkou lásku.

Jaké je však jejich překvapení, když se ve dveřích objeví ona starší dáma, Dorothea, jež pozvala na kávu se zákuskem své tři kamarádky stejného věku, aby společně oslavili její narozeniny. Dorothea je zpočátku dvojicí lupičů umlčena, nicméně situace se pomalu začíná obracet ve prospěch starších dam.

Postupně se tak na scéně objeví čtveřice charakterově odlišných žen - staromódní a rouvážná Dorothea, zarputilá a národně smýšlející Gerta, zdrženlivá tichá voda Emma a ležérní Mechthilda, jež je navzdory svému stáří „nastartovaná“ jako Anneke a díky níž tak dojde během hry k obratu.

Postavy ještě doplňuje Harald, maminčin mazánek, jenž se stal policistou se všemi svými atributy.

Fraškovitá komika vyvěrá z parodovaného mladistvého násilí a využití slangu mládeže (různé piercingy, brandingy atd.), z generačního konfliktu, z komplikovaných vztahů mezi ženami s podobnými životními osudy, ale různými způsoby řešení konfliktů, z čehož pramení jejich nesváry, tajnůstkářství, žárlivost, závist či různé neurózy. Konflikt tak nevzniká jen navenek této „party“ stařenek vůči dvojici zločinců, ale i uvnitř skupiny. Vše skončí dobře a harmonicky, ale předtím si musejí postavy projít diskuzemi (slovní humor), ručními souboji, alkoholovými a drogovými excesy, vše pod heslem „Sex & Crime“.

„Kriminální fraška ukazuje mladistvý entusiasmus jako pouhou hyperaktivitu a bezelstné zákusky u kávy jako podhoubí pro neurózy. Hra ale především nabízí skvělý materiál pro herce, kteří se chtějí vydovádět. Jde o ,dámskou bombu´ sršící vtipem a dobrou náladou“. (Kölnische Rundschau). Hra z roku 2000 byla uvedena v mnoha německých scénách, stejně jako další autorova úspěšná hra Kutloch, úspěšná i nás.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz