Der wunderbare Massenselbstmord

Titul v originále: Hurmaava joukkoitsemurha

Autor: Arto Paasilinna, Katharina Schöfl
Žánr: dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Arto Paasilinna, Kathatrina Schöfl (Německo)

DER WUNDERBARE MASSENSELBSTMORD (AUTOBUS SEBEVRAHŮ)

3 m, 2 ž (variabilní obsazení, celkem 20 postav)

dramatizace románu Autobus sebevrahů (Hurmaava joukkoitsemurha)

Finsku patří co do počtu sebevražd nelichotivé přední místo na světě. Náhodné setkání dvou zkrachovalých mužů, plukovníka Kemppainena a obchodníka Rellonena, jimž se nezdařila z různých příčin sebevražda, je jenom začátkem velkého společného dobrodružství i dalších sebevrahů. Oba muži se rozhodnout zorganizovat hromadný důstojný odchod z tohoto světa. Na pomoc si vezmou jako sekretářku deprimovanou učitelku Puusaariovou. Podají se inzerát, v němž vyzývají potenciální sebevrahy ke společnému setkání a workshopu v jedné restauraci. Opravdu se sjedou desítky různých existencí, workshop a přednášky se zvrhnou v bujarý večírek, který musí rozehnat policie. Dav budoucích sebevrahů táhne helsinskými ulicemi a nemaje žádné životní vyhlídky, tím pádem ani pud sebezáchovy, rozežene dokonce neonacistické setkání. Po nevydařeném pokusu o hromadnou sebevraždu v otevřené garáži, kde stojí auto i s klíčky, se udusí pouze jeden kandidát smrti, ostatní jsou odhaleni / zachráněni majitelem garáže či zatčeni. Další ze skupiny, řidič luxusního autobusu Korpela navrhuje zbylým 20 sebevrahům na útěku plán – dojet na nejsevernější mys Norska a tam s autobusem společně skočit ze skály do rozbouřeného moře. Během cesty se ještě naposledy zastaví na Rellonenově chatě a bujaře oslaví poslední večer – ráno všechny překvapí exekutor, jenž Rellonenovi chatu zabavuje, a tak ji majitel spolu s ostatními raději zapálí.

Autobus se blíží vstříc hromadnému aktu ukončení života, nicméně společně zážitky a vzájemní sblížení (Puusaariová - Kemppainen) paradoxně ve všech zúčastněných probudili chuť do života. A tak na poslední chvíli autobus prudce zabrzdí a všichni, už s chutí začít znovu žít, se vydávají na výlet do švýcarských Alp – je tam mnoho soutěsek a hlubokých roklí...

Dramatizace pracuje s rámcovým příběhem – vyprávějí ho moderátorka a moderátor, kteří vstupují do děje jako účastníci celé akce i jako jiné dílčí postavy a oslovují jako dav potenciálních sebevrahů i publikum. K hlavním postavám patří zmíněná trojice. Dalších 15 rolí (mnohdy mají jen jednu repliku) hraje těchto 5 herců.

Arto Paasilinna (*1942) patří ve Finsku téměř ke kultovním autorům – jeho černohumorné knihy o vrtkavosti lidských životů najdeme téměř v každé finské knihovničce. U nás vyšla edice Paasilinniho románů v nakladatelství Hejkal: tato kniha pod názvem Autobus sebevrahů (2006). Tento vpravdě bestseller se dočkal bezpočtu překladů, ale také filmového zpracování (2000). V Německu kniha vyšla v roce 2002 a dramatizace K. Schöflové (*1965) se dočkala o pár let později: V Německu byla s velkým úspěchem uvedena v květnu 2011 v mnichovském Metropoltheater, v Rakousku taktéž úspěšně v březnu 2013 v Innsbrucku (Westbahntheater). Kritika pochválila např. „devadesátiminutový stoprocentní destilát románu, groteskní komiku a melancholickou skurilní road movie“.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz