Der Zwerg reinigt den Kittel

Titul v originále:

Autor: Anita Augustin
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 4

Anita Augustin (Rakousko)

JEDNOU HOLE, JEDNOU NA NOŽE (DER ZWERG REINIGT DEN KITTEL)

přeložila Iva Michňová

1 m, 4 ž

hořká komedie, dramatizace románu

Čtyři postarší dámy sedí za mřížemi. Zní to jako žert, leč dámám to vtipné nepřijde, protože mají na krku problém – těžké ublížení na zdraví, pravděpodobně s následkem smrti. Napadli totiž ministryni sociálních věcí, která se nevhodně vyjadřovala o seniorech.

Přitom původně bylo myšleno všechno jinak. Chtěly si užívat v domově důchodců pečovatelský stupeň č. 2, tj. nadstandardní péči, čtveřice misantropických dam se již viděla v prostředí podobném wellness hotelu – uzavřela totiž s ředitelem pochybný obchod, jehož cílem bylo pumpnout stát o nadstandardní péči: začnou si hrát na nepříčetné a traumatizované. Leč realita je jiná: ocitly se na konečné pro senilní zátěže společnosti, s nepříjemnými hochy na civilní službě, bláznivými spolubydlícími a sadistickou vrchní sestrou obcující s mladými civilkáři. Navíc se v domově skrývají před spravedlností. Dostanou se s pomocí dr. Kluppse na svobodu, či skončí opravdu ve vězení? Nakonec se dozvídáme, že vše byla jenom projekce a představa jedné z dam – zbylé tři už jsou dávno po smrti a ona čeká na svůj konec a rozmlouvá s dr. Kluppsem na břehu Severního moře… Vše byla jenom fantazie o stáří, jež se dokáže postavit arogantnímu soukolí zařízení pro seniory.

Románová předloha i autorčina dramatizace si nebere servítky a radikálně a kousavě si bere na mušku instituci domovů seniorů a ptá se, jak vlastně senioři žít chtějí a především mohou. Čtyři hlavní postavy jsou komediální výzvou pro čtveřici zkušených hereček: silná kuřačka s poruchou spánku, bývalá učitelka tělocviku v maskáčích, flegmaticky šťastná „velryba“ a „čarodějnice“. Tuto čtveřici doplňuje spiklenecký dr. Klupps a jeden herec, který má s velkým nasazením zahrát ostatní epizodní role (např. sestru, ministryni, řidiče autobusu, číšníka, osazenstvo domova seniorů).

Hra byla s velkým úspěchem uvedena na přehlídce nových inscenací Ruhrfestspielen v Recklinghausenu v květnu 2014, poté v Schauspiel Frankfurt.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz