Des Teufels General

Titul v originále: Des Teufels General

Autor: Carl Zuckmayer
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 9 ženy 5

Carl Zuckmayer (Německo)

DES TEUFELS GENERAL (ĎÁBLŮV GENERÁL)

9 m, 5 ž

Kde se nachází hranice, za níž již člověk slouží pouze zlu a není cesty zpět? Jak je tato hranice nejasná a křehká? Generál Harras je odpůrcem fašistického režimu, nicméně mu jakožto letec slouží, protože miluje létání. Náhodou odkryje tajemství – jeho přítel a podřízený, inženýr Oderbruch, připravuje sabotáž v přesvědčení, že konec Hitlerovy diktatury způsobí pouze úplná porážka Němců. Pro Harrasův charakter to je těžké dilema – nemůže ani podpořit sabotáž, ani proti ní vystoupit, nemůže dál žít. Protože „kdo se stal na zemi ďáblovým generálem a klestí mu bombami cestu, ten mu také musí v pekle přichystat obydlí“. Spáchá proto sebevraždu tím, že vzlétne s letadlem, které se díky sabotáži stává smrtelným strojem. Paradoxně mu je vystrojen státní pohřeb.

Hra reaguje na morální traumata druhé světové války, která jsou však přenositelná i do dnešní doby: za jakých okolností je člověk poplatný režimu, i když s ním nesouhlasí? Premiéra proběhla v prosinci 1946 v Schauspielhaus Zürich.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz