Detěktor laži (Detektor lži)

Titul v originále: Detěktor laži

Žánr: komedie
Jazyk: ruština
Postavy: muži 2 ženy 1

Vasilij Sigarev (Rusko)

DETEKTOR LŽI (DETĚKTOR LAŽI)

z ruštiny přeložila Tereza Krčálová

2 m, 1 ž

tragikomedie

Hra o „škodlivosti pravdy". K manželům Byzovovým přichází do bytu hypnotizér. Manželka Galina je přesvědčená, že jeho pomocí se dostanou z nepříjemné situace, její manžel Boris totiž někam uložil výplatu a zapomněl kam. Hypnotizér má uvést Borise do hypnotického stavu a zjistit, kam Boris peníze dal. Přes Borisovy protesty se hypnotizérovi nakonec podaří Borise zhypnotizovat. Během vyptávání Galina zjistí, že tímto způsobem si může ověřit některé sporné věci, které jí Boris během manželství tvrdil. Donutí hypnotizéra, aby se zeptal Borise, jestli opravdu sloužil u speciálních jednotek, jak jí vždycky tvrdil, jestli měl něco se sousedkou apod. Odpovědi Borise, jak se dalo očekávat, Galině vyvrátí všechny tajné naděje. Galina zjišťuje, že jí Boris celou dobu věšel bulíky na nos. Nejhorší však přijde nakonec, když se Galina dozví, že Boris kdysi v nějakém deliriu podlehl jeřábnici v práci. Dostane hysterický záchvat, vezme žehličku a chce Borise zmlátit. Hypnotizér se jí v tom snaží zabránit a oba skončí na zemi v poloze, kterou si náhodný divák může vysvětlit všelijak.

V tu chvíli se probere Boris. Je překvapený z toho, co vidí, a Galina ho ještě začne utvrzovat v tom, že to, co vidí, si má vysvětlit jako nevěru. Protože když on může zahýbat, tak ona bude taky. Pak se pustí do Borise a vyjmenovává mu všechny jeho lži. Hypnotizér cítí, že nastal čas, aby se vytratil, ale jako naschvál nejdou otevřít dveře. Boris zahnaný do kouta nechtěným přiznáním se nechce vzdát a donutí hypnotizéra, aby zhypnotizoval i Galinu. Chce se tak přesvědčit, nakolik má Galina právo ho z něčeho obviňovat. Když začne Galina odpovídat na hypnotizérovi otázky, Boris nevěří vlastním uším. Dozvídá se, že Galina před ním měla jiného muže, že mu tedy celou dobu lhala o tom, že on byl vlastně její první. To je těžká křivda. Boris se rozlítí a chce Galinu zabít. Zoufalý hypnotizér se snaží Borise zastavit a nakonec ho na poslední chvíli zhypnotizuje. Na závěr pronáší monolog o tom, že lidi se mají k sobě chovat slušně a s tímto poselstvím opouští byt.

Hra vypovídá mj. o skutečnosti, že pravda by měla někdy zůstat ukrytá hluboko pod povrchem v podvědomí. Nabízí gradující akční děj, ve vypjatých scénách trne úsměv na rtech.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz