Detroit

Titul v originále: Detroit

Autor: Lisa D´Amour
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Lisa D´Amour (USA)

DETROIT

3 m, 2 ž

V jednom z domků na předměstí ze 60. let, postaveném z prefabrikátů a ležícím nedaleko centra amerického velkoměsta (možná Detroitu) bydlí i třicátníci Ben a Mary. Ben nedávno přišel o své místo v bance, Mary má problémy s alkoholem, ale zatím se jim daří splácet hypotéku a Ben pracuje na svých nových webových stránkách s finančním poradenstvím. Sousední dosud opuštěný dům dostane nové nájemníky a Ben a Mary se rozhodnou oživit zapomenuté sousedské způsoby a pozvou na grilování na svém dvorku Sharon a Kennyho.

Noví sousedé jsou sice značně nekonformní, ale srdeční lidé, a tak se z jejich domácích party stane pravidlo. Postupně se dozvíme, že Sharon a Kenny se seznámili na odvykací léčbě, ani jeden z nich nemá zaměstnání, nevlastní žádný nábytek a v domku je nechává bydlet Kennyho prastrýc, aby jim umožnil nový start. Z bizarního filozofování u piva této čtveřice třicátníků se zrodí nápady jako výprava Mary a Sharon za dobrodružstvím do uzavřeného kempu, či Benova a Kennyho pánská jízda v luxusním podniku, kterou si ani jeden z nich nemůže dovolit. Když tyto plány zákonitě selžou, rozpoutá se alespoň na dvorku Bena a Mary taneční party, v jejímž transu přizná Ben, že jeho webové stránky vůbec neexistují a posléze Kenny se Sharon podpálí jeho rozbitý laciný zahradní nábytek, od něhož lehce chytne celý Benův a Maryin dům.

V posledním výstupu se od Franka, majitele sousedního domu, dozvíme, že Kenny se ve skutečnosti jmenoval Roger a v domě bydlel i s Sharon bez vědomí svého prastrýce. Frank vzpomíná na doby, kdy se předměstí teprve osidlovalo, na kolektivního ducha 60.let, který se tak liší od nynějšího anonymního prostředí, v němž každý žije uzavřeným, mnohdy virtuálním životem. Sharon a Kenny zřejmě beze stopy zmizeli. Mary a Ben nad ztrátou domu nijak zvlášť netruchlí (byl pojištěný), požár jako by dovršil jejich – skutečné či domnělé - osvobození. Ben si teď dává říkat Ian (to je jeho identita na internetové doméně virtuálních Britů, na níž trávil většinu svého života v reálném čase) a s Mary si možná koupí farmu v Anglii.

Hra měla premiéru v chicagském Steppenwolf Theatre v září 2010. O rok později byla nominována na Pulitzerovu cenu za drama 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz