Deutsches hysterisches Museum

Titul v originále: Deutsches hysterisches Museum

Autor: Felicia Zeller
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 4

Felicia Zeller(ová) (Německo)

DEUTSCHES HYSTERISCHES MUZEUM (NĚMECKÉ HYSTERICKÉ MUZEUM)

variabilní počet herců

Dějiště: absurdní uzavřený svět domova důchodců a jeho bezprostředního okolí. Tak např. jedna z postav otevře ve svém bytě první muzeum na světě, které má jen jeden exponát - je to on sám. Pro případ, že přiletí mimozemšťané a budou chtít něco zjistit o lidstvu.

Zároveň se v domově důchodců vytvoří skupina „cool starců", kteří začínají podnikat a prodávat absurdní výrobky spojené se stářím, např. eliminátor svraštělé pokožky. Jenom paměť už moc dobře nefunguje a senioři konzumují ve velkém pilulky na povzbuzení paměti, jež ale mají vedlejší účinky: senioři začínají mluvit ve verších.

Zároveň jsou mladé ženy naváděny, aby rodily, a „ukázkové rodiny" se snaží tvářit přirozeně do kamery - jen do té doby, než se vlády nad domácností ujímají roboti.

Sochy podpírají zdi domů a nevědí, proč jsou vlastně tady a co se to vlastně kolem děje.

Autorka si pohrává se zvukomalebností textu, který je vlastně sledem scén, a divák se stává mimozemšťanem sledujícím museum našich mezilidských vztahů - katarze přichází po smršti komických katastrof. Pro autorku je typické promíchávání reálných a absurdních situací a ani tato hra není výjimkou. Hlavním tématem je vymírání evropské společnosti. Textové fragmenty do sebe postupně navzájem zapadají a vzniká tak pohled do budoucnosti tak, jaký by mohl být z pohledu budoucnosti na budoucnost - a odráží tak přítomnost.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz