Die Anhörung

Titul v originále: Slyšení

Žánr: hra
Překladatel: Mirko Kraetsch
Jazyk: němčina
Postavy: muži 8 ženy 2

Tomáš Vůjtek

SLYŠENÍ

8 m, 2 ž

Po Josefě Slánské, hrdince Vůjtkovy dnes oceňované hry S nadějí i bez ní, vystupuje v jeho následujícím Slyšení další historická postava. Adolf Eichmann, úřednický perfekcionista, který své schopnosti věnoval úkolu, který mu jeho nadřízení vybrali: „konečnému řešení židovské otázky“. Byl za to ve proslulém jeruzalémském procesu v roce 1961 odsouzen k smrti a v roce 1962 popraven. Eichmann se zde dožaduje slyšení, obhajuje se před Bohem, který však stále nepřichází. Zato se kolem něho objevují jiné postavy: poněkud tupým poslem Boží vůle je ostravská „žena z lidu“ Zdenička, Eichmannovi přicházejí dělat společnost dva kolegové z SS, polský generální guvernér a Eichmannův svého druhu protipól Frank, jakož i čtyři ostravští Židé, kteří holocaust náhodou přežili – ať už v německých nebo ruských lágrech či ve Svobodově armádě. Ti všichni hovoří o svých osudech autentickým slovníkem, který je v dramatickém a často sarkasticky vyostřeném kontrastu s hrůznou skutečností událostí 30. až 60. let 20.století.

Text získal 3. místo v anonymní dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka 2012. Inscenace ostravské Komorní arény získala v roce 2016 Cenu divadelních novin jako nejlepší inscenace roku. Hned tři prvenství si rovněž odnesla i z Cen divadelní kritiky – za nejlepší inscenaci roku, nejlepší poprvé uvedenou českou hru roku a nejlepší mužský herecký výkon.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz