Die Firma dankt

Titul v originále: Die Firma dankt

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Lutz Hübner (Německo)

DIE FIRMA DANKT (FIRMA VÁM DĚKUJE)

3 m, 2 ž

Business mění své tváře, kdo není in a cool, je old school. Firma má nové vedení, které ještě nikomu nedalo najevo, kam se má firma v budoucnu ubírat. Na víkendové setkání kdesi na letním sídle nového vedení je ale pozván pouze vedoucí vývojového oddělení, čtyřicátník Adam Krusenstern – má se tam seznámit s novým představenstvem. Je pochopitelně nervózní, neví, co má od tohoto setkání čekat. Moc mu ani nemůže mladá a atraktivní asistentka nového vedení Mayumi, jež s ním naučenými frázemi konverzuje na hraně mezi flirtem a rozhovoru se zaměstnancem. Ani setkání s novým personálním šéfem Hansenem a Ellou Goldmannovou, která se představí jako „coach a specialistka agentka assessment centra“ neprobíhá ku Adamově spokojenosti – smalltalk není jeho silnou stránkou, jeho poznámky se zdají být nevhodné a iritující a nikdo mu nechce prozradit skutečný důvod víkendové akce. Podivné je také ležérní a nekonvenční chování praktikanta Sandora, které Adama vyloženě popuzuje, je totiž zvyklý na vybrané chování, jasná pravidla a instrukce a přesně rozdělení úloh v týmu.

Když má pak dojít po dlouhých chvílích nicnedělání, poznámek na papír a neváízaného dialogu k přesunu do sauny a následně na golf a večerní party, je Adam dokonale zmatený. Copak tady nikdo nepracuje? Co se stane s jeho kolegy ze středního managementu? Ztratí svou práci kvůli malé flexibilitě a přehnaně upjatému chování? A kdo z přítomných je vlastně jeho protihráčem? Postupně vyjde najevo, že novým majitelem firmy je právě mladý, progresivní Sandor, jehož nezajímají zkušenosti ani vize, ale momentální nápady a aktuální potřeba nápadů zaměstnanců – lidé se konec konců dají vyměnit. Adam, jenž věnoval firmě 20 let života, se s jeho laxním a nezodpovědným přístupem nemůže ztotožnit, nechápe jeho naprostý nezájem o vše kromě Andy Warhola, navíc mu dá nové vedení pro jeho malou flexibilitu výpověď. Adam ve vypjatém dialogu vrazí Sandorovi jako výrostkovi pár facek a jeho místo je mu nabídnuto zpět – Sandor totiž začne brát Adama jako „skvěle oldscool“ a chce ho ve firmě udržet jako protipól všem cool mladým absolventům a jako zdroj napětí, jež je zdrojem cool nápadů. Adam již nechce nikomu dělat kašpara, ale je na práci závislý i finančně, má rodinu...

Hra patří mezi 6 německých her pozvaných na soutěžní přehlídku divadla do Mülheimu v roce 2011, vznikla na zakázku Staatsschauspiel v Drážďanech, kde měla premiéru v lednu 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz