Die gewaltige Schlacht um die Herzen der Menschen

Titul v originále: Die gewaltige Schlacht um die Herzen der Menschen

Autor: Sascha Macht
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 6 ženy 6

Sascha Macht (Německo)

DIE GEWALTIGE SCHLACHT UM DIE HERZEN DER MENSCHEN (MOHUTNÝ ZÁPAS O SRDCE LIDÍ)

6 m, 6 ž (alternace možné)

„Čekáme ne lepší svět... rezignujeme na hledání Boha... Zrovna vůbec nic neděláme“. Výraznou roli v této hře hraje chór „nerozhodných lidí“. Nerozhodnost a rozpačitost jsou hlavními motivy textu – a autor pro postavy nenachází ve svém debutu žádné rázné a rozhodné řešení.

Na scéně tak kromě proměňujícího se sboru defiluje velké množství postav nejrůznějších charakterů: jihoameričtí utečenci a umělci Pedro a Gustavo, kteří omylem naleznou drogy a dostanou se tak do svízelné situace. Diktátorka Erzébet Fischersroda je připravena všemi prostředky bránit svůj režim a drží proslov před OSN. Debutant Ioannis G. není s to – z čistě uměleckých důvodů – brát na diktátorku ohled. Malý chlapec Hendy se strachuje o budoucnost republiky a desetiletý pár dvojčat vysvětluje ve střídavém monologu bizarní dějiny světa. Na scéně se také mj. objeví R.M. Rilke či Současná německá literatura.

Všichni zúčastnění jsou zajedno v jedné věci: něco se musí stát. Ale co? Cílů na dosah je nedostatek, a tak se protagonisté vrhají stále do nových scén a čekají, že z jejich sledu vznikne nějaká dramatická situace. Jak říká jeden z nich: „Jeviště je nekonečně široké“.

Autorovi se podařilo napsat vtipný sebeironický text se širokým záběrem, jenž si bere na mušku mj. absenci řádu v dnešní době. Sasha Macht posbíral střípky reality, jež zprvu vypadají, jako by stály náhodně vedle sebe, poté se však začnou pohybovat směrem k sobě. Autor se nebojí použít literární jazyk, břitký humor a ironicky okořeněný idealismus.

Hra byla pozvána v roce 2011 na prestižní přehlídku nových her Heidelberger Stückemarkt a získala zde stipendium. Zatím čeká na svoji světovou premiéru.

Sascha Macht (*1986) pochází z Frankfurtu nad Odrou, studuje a žije v Lipsku a zveřejňuje svá díla v různých antologiích, literárních časopisech, blogech. Patří k literárním a dramatickým nadějím současného mladého lipského kulturního podhoubí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz