Die gläserne Stadt

Titul v originále: Die gläserne Stadt

Autor: Felicia Zeller
Žánr: komedie, satira, adaptace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 7 ženy 3

DIE GLÄSERNE STADT (Skleněné město)

adaptace Revizora N. V. Gogola

V Gogolově komedii si městští hodnostáři skvěle rozumí, obchod a politika se produktivně proplétají prostřednictvím korupce, jedna ruka myje druhou, náhle však přijíždí neúplatný státní auditor, aby provedl kontrolu účetnictví, a v eldorádu pochybných dohod propuká panika. Když se v hotelu ubytuje cizinec, začne groteskní soutěž v uplácení.

Autorka této adaptace přenáší děj do dnešního Německa, do města, kde se dobře žije: navzdory miliardovým skandálům se trvale daří udržovat image slušné správy, lidé rádi poučují ostatní o „dobrém vládnutí" a sami nechávají miliardy mizet kdesi v mlze. Co by se stalo, kdyby se to, co má zůstat skryto, odhalilo?

N. V. Gogol se proslavil přinejmenším stejně jako svými divadelními hrami a novelami i svým humorem, který zůstal nedostižným vzorem pro celé generace autorů. A dramatička Felicia Zeller získala zkušenosti s absurdním světem politického a firemního zločinu již ve své úspěšné komedii Der Fiskus (česky Finančák). Propojením obého vznikla třaskavá politická satira a jízlivá komedie o tom, kdo řídí dnešní svět.

Invenční adaptaci uvedlo divadlo Deutsches SchauSpielHaus v únoru 2024 v režii Viktora Bóda, Gogolova obdivovatele.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz