Die Kaperer

Titul v originále: Die Kaperer

Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Philipp Löhle (Německo)

DIE KAPERER (PIRÁTI)

3 m, 2 ž

Pan Mrkvička postavil prototyp perfektního domu – bude chránit lidstvo před povodněmi a bude navíc energeticky soběstačný: z toho důvodu nejdou otevírat okna. Tento dům je naše jediná naděje – o tom se ale musí nechat přesvědčit zbytek lidstva... Vlastně to pro pana Mrkvičku vypadá dobře: prototyp je už na světě, už se s manželkou a dětmi do domu nastěhoval a o projekt se již zajímají první investoři. Nicméně dům ještě neprodělal zátěžové testy, protože v srpnu není dostatek vody, a také hermeticky uzavřený vnější plášť domu není úplně bez chyby.

Ale technické zádrhele nejsou jediným Mrkvičkovým problémem. Jeho manželka a přátelé si najednou začínají všímat jeho pozoruhodných stránek – proč tak moc pracuje? Dohání ho rodinná minulost? Nepomýšlí dokonce na sebevraždu? Mrkvička je stále více vtahován do role mučedníka, jenž odolává problémům – nebo si tuto roli sám vybral?

Když se pak konečně rozprší, změní se dosavadní lehký komediální tón v hořkou satiru a štěstí náhle nejde rozeznat od neštěstí.

Hlavní hrdina této hry je v lecčem podobný hrdinovi jiné autorovy hry, Genannt Gospodin. Opět jde o solitéra, o ztracence, který se snaží změnit svět a mezilidské vztahy. Mrkvička je všeuměl, kutil, který bere budoucnost do svých rukou a chce zachránit lidstvo. Jak se však jeví zbytku světa? Jako blázen, mučedník, revolucionář. Každopádně za nás položí život.

Hra byla uvedena v březnu 2008 ve vídeňském Schauspielhausu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz