Die Katze Eleonore

Titul v originále: Die Katze Eleonore

Autor: Caren Jeß
Žánr: hra, monodrama, absurdní komedie
Jazyk: němčina
Postavy: ženy 1

DIE KATZE ELEONORE (Kočka Eleonora)

Eleonora je žena. Ale jednoho dne zjistí, že je vlastně kočka. Protože je finančně nezávislá a svobodná, nestojí její proměně nic v cestě. Nechá si ušít oblek z kočičí kůže a postupně odlidšťuje své stravování, spánek i společenské chování. Ve své hlavě vede rozhovory s doktorem Wildbruchem, terapeutem, který je fascinován jejím kočičím chováním. Vyjde najevo, že i Eleonořino myšlení se stále více podobá kočičímu. Její odstup od lidských způsobů vnímání, které zdaleka nemůže konkurovat kočičímu, je popsán tak srozumitelně, že proměna jejího života vyznívá více než pochopitelně. Dalo by se dokonce říci, že lákavě.

Zároveň se Eleonora zmítá mezi nemožností být vlastně kočkou jako lidskou bytostí. Biologii nelze přelstít, navzdory všem přizpůsobením. Přesto se přizpůsobuje, jak jen to jde. Nakonec se její život skládá pouze z lovu myší na zahradě a spánku, redukce na instinkt a pud. Eleonořin monolog vypráví o tom, jak se její smysly rozšiřují a společnost se stává naprosto nepodstatnou, jazykem, který se ve své jemné poetické přesnosti velmi blíží podstatě kočky - přes veškerou její ambivalenci. Ústup člověka do absolutního soukromí totiž zároveň klade naléhavou otázku, jakou odpovědnost musíme nést jako jednotlivci v rámci fungující společnosti.

Hra byla uvedena ve Staatsschauspiel Dresden v září 2022 a tato inscenace patřila k finalistům prestižní soutěžní přehlídky Mülheimer Theatertage 2023.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz