Die Kunst der Selbstabschaffung

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 3

Rebekka Kricheldorf (Německo)

DIE KUNST DER SELBSTABSCHAFFUNG (UMĚNÍ SEBELIKVIDACE)

4 m, 3 ž

komedie – fraška

Hra má podtitul „klauneska o konečnosti“, vyskytují se v ní rudé nosy i lovecké trofeje – vysušené lebky. Jednu takovou přiveze Julian svému otci Richardovi jako dárek do jeho sbírky mement mori: vycpaných zvířat, lebek, přesýpacích hodin… Interiér otcova domu se nezměnil, okolnosti však ano. Dvě pěnkavy Baeder a Meinhofová uhynuly a jsou konzervovány v lednici, co však syna zarazí více, jsou noví otcovi spolubydlící, vytvořivší spolu s otcem a jeho přítelkyní jakousi absurdní komunu. Starý kamarád Valentýn zmutoval do básníka, otcova družka Ines obveseluje v dětské nemocnici děti jako klaun, Fleur ze sebe sype jednu katastrofickou příhodu za druhou a Marcel je žádaný u filmu do rolí mrtvol. A jak je to s Vanessou, Juliánovou přítelkyní, kvůli níž odcestoval do Venezuely, aby přemýšlel, zda ji opravdu miluje? Telefonát pomocí aparátu vyrobeného z provázku a dvou plechovek vše objasní – Vanessa se mezitím stala manželkou a matkou, což ji nebrání, aby flirtovala s Valentýnem...

Dynamické, ostré a ironické dialogy odlehčují všudypřítomnou symboliku smrti a znemožňují mentální a psychickou nečinnost postav (i diváků). Herci sice publiku nespílají jako ve slavné hře Petera Handkeho, nicméně hra hojně využívá zcizovacího efektu a pokládá publiku různé existenciální otázky. Komedie pitvá společnost, která si každý den klade otázky po smyslu správného života. A tak jako v životě i zde zhasíná ten poslední, zatímco ostatní postavy již zmizely mezi diváky.

Ironická fraška byla uvedena v únoru 2015 v Staatstheater Kassel.

Hra je momentálně překládána do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz