Die lange Nacht der Detektive

Titul v originále:

Autor: Urs Widmer
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 6 ženy 3

Urs Widmer (Švýcarsko)

DLOUHÁ NOC DETEKTIVŮ (DIE LANGE NACHT DER DETEKTIVE)

z němčiny přeložila Magdalena Štulcová

6 m, 3 ž

detektivní groteska

V českých končinách je autor znám především díky své hře Top Dogs, kterou uvedlo např. HaDivadlo či divadlo Komedie. Groteska Dlouhá noc detektivů paroduje hned několik slavných detektivek a nechává jejich hlavní hrdiny sejít se jedné noci v domě největší autority z nich, Shyloka Hoamese. Nechybí zde věrný Hoamesův pomocník a přítel, úzkostlivý doktor Hudson, nahluchlý Paul Maigré, alkoholička slečna Muppleová, Hero Woolfe na invalidním vozíku, proutník Arsène Lupinet a nečekaně přichází i dvojice Jerry Corton a Jane, typický cool párek z amerických gangsterek, tolik odlišných od evropských detektivek. Postavy doplňuje služka slečna Dolly, do které je zblázněný doktor Hudson.

Zatímco Hoames přednáší svým přátelům jednu ze svých příhod, skácí se Jerry Corton náhle mrtev k zemi. Začíná kolotoč vyšetřování - vrahem je někdo z přítomných postav. Detektiv podezírá a špehuje detektiva, podezření se mění, Hoames projevuje svůj vyšetřovací talent, např. když nastraží falešnou stopu a ostatní jej považují za mrtvého Cortona, navíc se Jane zaplete s Lupinetem a na povrch vyplují Hudsonovy komplexy... Ve finále si evropsky střižené postavy uvědomují svoji zastaralost a v čele s Hoamesem se již těší na akční dobrodružnou gangsterskou honičku v Soho.

Tato brilantní groteska byla poprvé uvedena ve švýcarském Basler Theater v roce 1973. Od té doby se dočkala mnoha inscenací převážně v německy mluvících zemích.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz