Die Liebe Geld

Titul v originále: Die Liebe Geld

Žánr: komedie, groteska, absurdní komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

hořká komedie / absurdní groteska

Alfréd Henrich je velmi rozladěný – už tři dny mu bankomaty odmítají vydat hotovost, přitom karta je v pořádku a on má našetřený dostatečný obnos. Teď má však v peněžence jen pár euro, musí v supermarketu nakoupit a především musí své ženě koupit dárek z desetiletému výročí sňatku. Vydá se proto odhodlaně do své pobočky banky, kde mu osobní bankéřka vysvětlí, že jeho peníze nejsou momentálně k dispozici, protože právě „pracují, jsou na služební cestě“, zkrátka právě slouží někomu jinému. Koneckonců, jsou to peníze banky, a ne jeho, neboť firma, v níž pracuje, má u této banky vysokou půjčku – výplata jde tedy Alfrédovi z peněz banky. Je potřeba mít hlavu vzhůru a čekat, až se peníze časem zúročí, za pár let rozmnoží a konečně budou k mání, až „dopracují“.

V centru pozornosti každé banky je člověk, to je nejvyšší princip – ředitel banky, k němuž se Alfréd dopracuje, mu žádné peníze nedá, ale utěší ho, zařídí mu nákup a jako vhodný dárek manželce napíše Alfrédovým jménem báseň, z níž je nic netušící Alfrédova manželka, která se mezitím skamarádila s osobní bankéřkou, zcela nadšená a problém s penězi jde rázem stranou. Nejde přece o něco tak přízemního, jako jsou peníze, nýbrž o konkrétní pomoc konkrétním lidem. V návalu radosti manželka Alfrédovi sdělí, že na půdě jejich domu našla v igelitce hromadu peněz po rodičích -  a že je ihned na radu kamarádky, osobní bankéřky, uložila do banky, kde budou více v bezpečí…

Téměř kafkovská groteska s postavami plachého šetřílka, jenž je vláčen svou bezmocí a vztekem, pragmatické bankéřky, démonickým faustovským bankéřem a naivní manželky byla uvedena v září 2020 ve vídeňském divadle Kammerspiele der Josefstadt.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz