Die Schutzbefohlenen

Titul v originále: Die Schutzbefohlenen

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Elfriede Jelinek (Rakousko)
DIE SCHUTZBEFOHLENEN (PROSEBNÍCI)

variabilní obsazení

Elfriede Jelinek opět napsala text na rozhraní dramatu, prózy a komentáře k aktuální společenské situaci – tentokrát jde o jasné a sžíravé stanovisko k problematice utečenců, azylantů, „ochraně“ evropských hranic před návalem imigrantů a k praxi práva na azyl z morálního i právního hlediska.

Východiskem je skutečná událost: na podzim 2012 obsadila skupina azylantů z Pákistánu vídeňský kostel, aby upozornila na praktiky ministerstva vnitra a dalších státních orgánů v souvislosti s udělováním azylu. Současné osudy azylantů spojuje nositelka Nobelovy ceny za literaturu s příběhem antického Aischylova dramatu Prosebnice (Hiketidés), kde 50 dcer Danaových prchá z Egypta a dostávají se do Argu, kde se král rozhoduje, zda je přijme a vyvolá tak válku s Egyptem, či zda je odmítne a vyvolá tak hněv boha pohostinnosti Dia.

Po vzoru antického dramatu komentuje žalující chór z různých perspektiv aktuální situaci s běženci, kteří se marně snaží včlenit do „pevnosti blahobytu Evropa“. Vinu nesou všichni Evropané, i sama autorka si přiznává svůj díl. Strkáme hlavy do písku a přehlížíme pohnuté osudy tisíců uprchlíků…

Inscenace z Thalia Theater Hamburg (prem. 12.9.2014) byla pozvána na prestižní soutěžní přehlídku nejlepších německojazyčných inscenací Müllheimer Stücke 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz