Die sonderbare Reise des Herrn Tannenbaum

Titul v originále: Die sonderbare Reise des Herrn Tannenbaum

Autor: Franz Zauleck
Žánr: hra pro děti
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Franz Zauleck (Německo)

DIE SONDERBARE REISE DES HERRN TANNENBAUM

(NEOBYČEJNÁ CESTA PANA JEDLIČKY)

2 m, 1 ž (variabilní obsazení)

hra pro děti

„Zkusím nový život. Nazdar.“ Pan Jedlička, středně vysoký strom, se k údivu svých kamarádů stromů rozhodne vytáhnout kořeny ze země a vyrazit za dobrodružstvím do světa. Již totiž nesnese vichr, jenž u nich na kopečku vyvrátil i jeho kamarády. Někde přece musí existovat klidné místo k žití a věčné nadávání nic nezmůže. Že je i mezi stromy málo ctností a pouze vzácná přátelství, zjišťuje u břízek či dubů, kteří ho mezi sebou nechtějí, až narazí na světáckého tuláka Vrbu, jež vychvaluje přednosti života ve městě. Nicméně život ve městě je ještě složitější - pan Jedlička chce vlastní zahradu, ale na tu potřebuje peníze, takže musí pracovat. Příběh nabízí i další tu skurilní, tu nebezpečné zápletky (stromky, pozor, blíží se Vánoce!), stromy totiž stále hůře shánějí uplatnění, práci a vhodnou nemovitost, pozemků se zelení ubývá... Pan Jedlička se nakonec rozhodne vrátit se domů, kde měl svoje kořeny.

Hra popisuje nejen veselé příhody, ale i deziluzi z moderní krajiny, vábení peněz, ale samo sebou i sílu přátelství v nouzi.

Premiéru měla tato originální hra nejen pro děti v prosinci 1995 v berlínském divadle Das weite Theater, autor (* 1950) je původně scénografem a návrhářem kostýmů v mnoha angažmá (Berlín, Drážďany, Freiberg atd.), známým ilustrátorem dětských knížek, ale i autorem rozhlasových her. Získal mnohá ocenění (nejhezčí kniha, nejhezčí plakát apod.).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz