Die toten Freunde

Titul v originále: Die toten Freunde

Autor: Ariane Koch
Žánr: komedie, groteska, absurdní komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 4

DIE TOTEN FREUNDE (Mrtví přátelé)

6 postav (premiérové obsazení - 6 ž)

hra se zpěvy a doslovem břízy

Svět za 200 milionů let – na Zemi zůstaly jen dinosauři (v premiérovém uvedení pouze samice). Jejich skupina přežívá a je nesmrtelná, když tu se nedaleko nich objeví neznámý tvor. Podivně odlišný, dvounohý, s tenkou kůží. Když ale zazpívá, dinosauřici Rosmarie se sevře srdce. Neznámého tvora nespustí z oč a je jím prakticky posedlá. Dokáže jí odpovědět na otázky o jejím původu, rodině a smyslu jejího jednotvárného života? A případně jí ukázat cestu k dlouho očekávanému vyvanutí? Ovšem ne všichni jsou z vetřelce, jehož řeči nikdo nerozumí, nadšeni. Jednoho dne je tvor nalezen mrtvý, příčina smrti víceméně zůstává nevysvětlena – někdo ho zabil? Či šlo o nehodu? Je vycpán, znovu uměle oživen a je pro něj vybudováno muzeum. Zdrcená Rosmarie s tím nesouhlasí a skupinu opouští. Nakonec převezmou vládu na světem rychle se šířící a odolné břízy, vše pokryjí svým žlutým pylem, v němž se skupina dinosaurů navzájem ztratí – přesto však k sobě nakonec najdou i s Rosemarií cestu. A byly to také břízy, kdo vyhrabal z nánosů svého pylu fragmenty tohoto textu a seřadily je podle svého uvážení pro případnou inscenaci.

Děj je prokládán lyrickými písněmi upomínajícími árie kdysi oblíbených singšpílů. Hra byla uvedena v prosinci 2022 ve Pfalztheater Kaiserslautern a tato inscenace byla k vidění i na berlínské přehlídce nových her Autoren:innentheatertage 2023.

Chystáme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz