Die Wahrheiten

Titul v originále: Die Wahrheiten

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

Bruno a Sonja se již 17 let přátelí s Erikem a Janou. Jejich přátelství již za ta léta zažilo mnohé vzestupy i pády. Náhle Erik a Jana toto přátelství překvapivě a bez důvodu ukončí – pouhým zasláním SMS. Bruno a Sonja jsou pobouřeni a začínají řešit různé domněnky, proč k tomu došlo.

Sonja má za to, že při posledním shledání mohla zaskočit Janu tím, že jí vyzradila jedno rodinné tajemství, o němž nevěděl ani Bruno. A Bruno, typický macho, si myslí, že SMS je nevděčná „odměna“ za to, že své mladší přátele finančně podporovali – teď je jim to nepříjemné a nepříjemné vzpomínky se snaží vytěsnit rozchodem s přáteli.

Nicméně Jana a Erik mají své důvody. Bruno totiž Janě před lety zprostředkoval zpackaný seminář vývoje osobnosti a Jana postupně zjistila, že se na něm stala obětí nejen mobbingu, nýbrž i sexuálního obtěžování. To popudilo Erika, jenž o celé záležitosti vůbec nevěděl...

Autorské duo nahlíží své postavy z různých perspektiv, nechávají je mluvit s tím, že mají o stejných událostech různá povědomí a mínění. Tématem se tak stává dynamika „individuálních“ a „nezodpovědných“ pravd, které se životem prolínají. „Pravdy“, které protějšku raději zamlčíme a které po vyslovení náhle vedou k tomu, že vše od základu změní. Je to hra o důvěře, o hranicích každého z nás – překročení určité hranice je pro každého jinde, ať v partnerském vztahu, v přátelství či mezi pohlavími.

Hra vznikla pro Staatstheater Stuttgart, kde byla uvedena v lednu 2020.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz