Die Wunderübung

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Daniel Glattauer (Rakousko)

ZÁZRAČNÉ CVIČENÍ (DIE WUNDERÜBUNG)

přeložil Michal Kotrouš

2 m, 1 ž

hořká komedie

Krátký dotaz – jste si jistí, že jste ke mně chtěli přijít?

On a Ona se rozhodli jít společně k psychoterapeutovi, už jim to spolu nefunguje. Jsou zajedno pouze v tom, že půjdou každý svou cestou. Terapeut okamžitě rozpozná, že se jedná o pár v pokročilém bojovém stadiu, ve všem jdou proti sobě. Jenom při jakékoli polemice fungují jako skvěle sehraný tým a nezůstávají si nic dlužni.

Přitom jejich příběh začal tak pěkně – láska na první pohled, navíc pod vodou, při potápění v Egyptě, navzájem si v neoprénech přišli sexy. Po čtrnácti letech je všechno dávno pryč. Kam ty všechny city a pocity jenom přišly?

Terapeut doporučí oběma na základě diagnózy „těžkého partnerského napětí“ speciální cvičení – mají si představit zázrak, že se jednoho rána probudí a vše bude opět v pořádku. To moc nepomůže, naopak představa navrátivšího se štěstí dráždí oba ještě víc. Ani výměna rolí nepomáhá – On má mluvit jako Ona a naopak, ovšem vulgarismy znějí i poté z druhých úst stejně hanlivě. Ani pěstní souboje k ničemu nevede. Jsou Joana a Valentin opravdu beznadějný pár? Nebo v kousavých komentářích na účet druhého nenápadně klíčí květy ještě ne zcela ztracené lásky? Obrat nastává poté, co je terapeut po jednom telefonátu zcela rozrušený - opouští ho po 18 letech manželka. A Ona se mu snaží pomoci, čímž se role poněkud obracejí…

Autor ukazuje v této jízlivé komedii manželský pár, jenž má lepší časy za sebou, všední dny, děti a starosti je navzájem odcizily. Brilantně napsané slovní přestřelky však nutí diváky k smíchu, velké emoce slibují, že určitá naděje na zlepšení ještě existuje. Jen je potřeba drastické změny. Česká premiéra proběhla v Branickém divadle v Praze v listopadu 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz