Diese Mauer fasst sich selbst zusammen

Titul v originále:

Autor: Miroslava Svolikova
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Miroslava Svolikova (Německo)

DIESE MAUER FASST SICH SELBST ZUSAMMEN UND DER STERN HAT GESPROCHEN, DER STERN HAT AUCH WAS GESAGT

(TATO ZEĎ POHOVOŘÍ O SOBĚ A PROMLUVÍ I HVĚZDA, TA MÁ TAKÉ CO ŘÍCT)

5 herců (variabilní obsazení)

absurdní postdramatická fraška

Trojice bezejmenných postav vyhraje blíže nespecifikovanou soutěž a za odměnu se ocitají v liduprázdném muzeu. Ujme se jich snaživý průvodce – hologram a provádí je po roztodivné směsici exponátů. Bezvýznamné listy papíru, okousané kuličkové pero a bůh ví kolik let stará sýrová mísa jsou relikviemi z dávných časů, kdy se ještě věřilo v lidskou pospolitost a platnost mezinárodních smluv. Některé exponáty ovšem také mluví – a mají toho opravdu hodně na srdci. V jakýchsi absurdních stand-up výstupech se předvede vždy optimistická hvězda (zřejmě pocházející z vlajky jakési „Onion“), ale také filozofující zeď nebo přehnaně důležitá slina. A tomu všemu se svým mopem vládne uklízečka s režisérskými ambicemi.

Postdramatický text mladé rakouské autorky je absurdní politickou férií pro 21. století a připomíná svými jazykovými kvalitami např. Havlovy hry. Z roztodivné směsice scén se zdánlivě nesmyslnými dialogy vyvstává obraz totální vyprázdněnosti a rigidity politických institucí. Text nabízí příležitost pro invenční režijní rozehrání absurdních situací.

Premiéra proběhla ve Schauspielhaus Wien v lednu 2017.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz