Dirt

Titul v originále:

Autor: Bryony Lavery
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Bryony Lavery (Velká Británie)

DIRT (HNUS)

2 m, 3 ž

tragikomedie

Zkušená britská autorka zkoumá významy anglického slova „dirt“ (špína, prach, hlína, pomluvy, lejno, ksindl) a jeho významy (ať už s kladným nebo záporným významem) v tomto textu spojuje do tragikomické meditace o smrti, kvantové mechanice i toxicitě prostředí, v kterém žijeme.

Víte, co všechno obsahují prostředky, kterými čistíme svoje příbytky? Co se přidává do krému na ruce a co plave ve vodě, kterou si natočíme z kohoutku?

Všechny postavy jsou sobecké, plně zaměstnány samy sebou a spíš než rozhovor vedou neustálé vnitřní dialogy. V centru příběhu stojí Harper, „žena, která má zemřít“. Na úvod sledujeme, jak usilovně, s pomocí všemožných chemických prostředků, chystá sebe a svůj byt na rande. Večeře s Mattem se však tak úplně nepodaří a Matt se vlastně víc věnuje Elle, servírce a talentované herečce, která baví zákazníky imitováním různých lidí. Matt a Harper se pohádají, Matt odejde. A Harper, mladá, zdravá, ale chemií smrtelně otrávená, doma osaměle umírá. Její tělo podléhá rozkladu a mrtvá Harper popisuje procesy, které vedou k destrukci těla, jež zároveň dává život novým organismům a jednou možná bude základem těla jiného.

A zde se z textu stává detektivka. Co se vlastně stalo? Kdo je vrah? Je možné, že to, co má sloužit k našemu většímu bezpečí, nás vlastně zabíjí?

Hra byla poprvé uvedena ve Studio Theatre ve Washingtonu v říjnu 2012.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz