Disappearing Number

Titul v originále:

Autor: Simon McBurney
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 3

Simon McBurney (Velká Británie)

DISAPPEARING NUMBER (MIZEJÍCÍ ČÍSLO)

6 m, 3 ž

„Ruth! Jedině s tebou si připadám doma. Zavolej mi.“

Obyčejný a přesto velký milostný příběh Ala a Ruth a zvláštní příběh dvou blízkých přátel matematika Ramanujana a G. H. Hardyho – hra o tom, že i nekonečno lze ve výsledku sečíst, o nemožnosti uniknout smrtelnosti. O domovu, o lásce a touze. O vyšších principech, vyšších cílech, velkolepých snech a ceně, kterou je za ně třeba zaplatit.

Hra vypráví příběh dvou matematiků založený na skutečné události, doplněný milostným příběhem Ala a Ruth. V mozaice drobných dialogických scén a monologických promluv tak lze vysledovat dvě základní dějové linie zasazení do Británie a Indie - jednu odehrávající se na začátku 20. století, jejíž hlavní postavou je matematik Ramanujan, a druhou odehrávající se v současnosti, jejíž hlavní postavou je Al. Hra se zabývá zejména otázkami menšin, multikulturalismu, globalizace, hledání domova a dalšími nesmírně aktuálními tématy.

Hra získala v roce 2007 cenu kritiků The Critics‘ Circle Theatre Award, Cenu Evening Standard a Cenu Laurence Oliviera. Poprvé byla hra uvedena v Theatre Royal Plymouth 28. března 2007 a posléze byla přenesena do londýnského Barbican Theatre.

Ve hře vystupuje celkem dvacet tři postav, ale hru lze uvést už s devíti herci (obsazení vytvořeno podle inscenace Theatre Complicite).

Simon McBurney, jeden ze zakladatelů britské divadelní společnosti Complicite, se narodil roku 1957, vystudoval angličtinu v Cambridge, ale zároveň se věnoval herectví ve Footlights Theatre Club. V roce 1981 opustil Anglii a odcestoval do Japonska, kde se věnoval studiu pantomimy u Jacquese Lecoqa. Od roku 1983 je jeho dílo spojeno s Theatre Complicite, kde se stal spoluautorem už více než dvaceti inscenací, v mnoha také sám hrál.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz