Disco Pigs / Vepřo disko

Titul v originále: Disco Pigs

Autor: Enda Walsh
Žánr: komedie
Překladatel: František Maxian
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Enda Walsh (Velká Británie)
DISCO PIGS / VEPŘO DISKO (DISCO PIGS)
přeložil František Maxian
1 m, 1 ž

Strukturálně by se dala hra charakterizovat jako série výjevů (ať už aktuální, nebo skrze četné retrospektivní záblesky) ze dvou dnů Čuníka (Darren) a Čuňky (Sinead). V prvním dni, který začíná hektickou reminiscencí jejich porodu, oba slaví své 17. narozeniny v irském městě Cork (oba se narodili na vteřinu přesně a od prvního momentu jsou jeden s druhým neodmyslitelně spjati). V rychlém sledu událostí se dozvídáme, jak se narodili a jak žili až dosud, dostáváme se během noci do baru, na diskotéku, taxíkem za město k moři, do jejich domovů. Druhý den opět Čuník s Čuňkou vyráží na noční tah městem, který končí násilným střetem Čuníka s nápadníkem Čuňky ve vysněném Paláci Disco. Čuňka si postupně během noci uvědomuje, že svět, který si spolu s Čuníkem staví, začíná být příliš těsný a nad ránem ho opouští.

Stylistickou i tematickou rovinu díla pojí právě moment hry: Už od dětství, kdy si Darren s Sinead hráli v pokoji na zvířátka na farmě, žijí ve své herní fantazii, což se odráží i jejich metaforickém vulgárním slangu, který používá i velké množství novotvarů.

Česká premiéra proběhla na scéně DAMU Disk v prosinci 2002.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz