Disgraced

Titul v originále: Disgraced

Autor: Ayad Akhtar
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Ayad Akhtar (USA)

DISGRACED (ZAHANBENÍ)

3 m, 2 ž

Hra zabývající se konvencemi, obavami – a islámem. Nad americkým manželským párem – on právník, ona výtvarnice – jako by se pořád vznášela „hrozba“ islámu a koncept identity. Zatímco Emily (čistou Američanku) islám nejen fascinuje, ale i v její vlastní tvorbě i inspiruje, Amir se snaží co nejvíce své rodné náboženství popřít. Pracuje v židovské právnické firmě, dokonce si změnil jméno, aby byl co nejneutrálnější, a i o svém původu lže (tvrdí, že se narodil v Indii). Na přímluvu své ženy a svého synovce se však angažuje v právním sporu imáma – a hned na něj padne stín „podezření“. Druhým párem jsou Amirova kolegyně Jory a její partner, Emiliin galerista Isaac. Na společné večeři se ukáže, jak citlivá otázka je islám a jeho domnělá nebo skutečná hrozba – po zveřejnění Amirova náboženství prakticky končí jeho kariéra, a Emily vypadá jako příznivkyně islámu spíš povrchně. Nenávist a pokrytectví okolí eskalují partnerské vztahy a ve chvíli, kdy se Amir dozvídá, že ho Emily s Isaacem podvedla, zbije ji. Jako by se v něm vzedmula jeho „muslimská přirozenost“ navzdory tomu, že proti ní bojoval – reaguje sice jako podvedený muž, ale má dojem, že se v něm vzedmuly potlačené charakteristiky „typického muslima“, stereotypu, proti němuž celou dobu aktivně bojuje. Hra pracuje s konflikty vnitřními, jejich ž externalizace vede pouze k mezilidským tragédiím, a ptá se, nakolik člověk podléhá konvencím, ať už se týkají jeho, nebo okolí, a nakolik je diskriminace dobová záležitost (Isaac je žid, Jory černoška).

Autor se narodil v New Yorku pakistánským emigrantům. Napsal scénář filmu The War Within (2005) o pakistánském studentovi, z něhož se stal terorista; ve filmu též hrál. Vystudoval na Brown University a Columbia University. V roce 2012 napsal román American Dervish, studii muslimské náboženské zkušenosti v Americe.

Hra byl poprvé uvedena v Chicagu 27. ledna 2012, vzápětí se dostala na Off-Broadway a do londýnského Off West Endu. V roce 2013 za ni autor obdržel Pulitzerovu cenu pro drama, Jeffersonovu cenu pro novou hru a cenu Obie. Je to autorův dramatický debut.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz