Distance From Here

Titul v originále: Distance From Here

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 4

Neil LaBute
The Distance from Here (Daleko odtud)
2 m, 1 ž, 3 náctiletí chlapci, 3 náctileté dívky

Teenager Darrell žije s matkou a nevlastním otcem, navštěvuje Centrum pro problematickou mládež a společně se svým kamarádem Timem se poflakuje po obchodních centrech. Škola ho nebaví a raději tráví čas se svou dívkou Jenn. Čtrnáct krátkých scén neustále mění dějiště. Ocitáme se v ZOO, v Centru pro problematickou mládež, na parkovišti před obchodním centrem atd., a také v obývacím pokoji Darrellovy rodiny, kde se poměrně často zdržuje jeho nevlastní sestra Shari se svým neustále plačícím nemluvnětem. Zdánlivě poklidná, i když poněkud chladná atmosféra v rodině a přátelských vztazích se komplikuje, když zjišťujeme, že Shari má ono dítě se svým nevlastním otcem a Jenn před dvěma lety natočila odvážné sadomaso video s neznámým mužem. Darrell se snaží vypátrat původ tohoto videozáznamu a zároveň si začíná uvědomovat povrchnost vzájemných vztahů se svými blízkými. Trpkou cestu za poznáním skutečného stavu věcí podtrhne jeho matka, která si vlastně vůbec nevybavuje jeho dětství. Stupňující zoufalství ho vede až k tomu, že plačící dítě své nevlastní sestry vezme jako rukojmího a hrozí Jenn, že pokud mu neřekne pravdu o tom videozáznamu, dítě zabije. Jenn pod tlakem přiznává, že před dvěma roky byla s Darrellem těhotná, nevěděla si rady a Tim jí doporučil právě onoho neznámého muže. Ten ji tak dlouho mlátil do břicha, až potratila. A za odměnu od ní požadoval sex, který bez jejího vědomí natáčel. Když se Darrell dozví pravdu, jeho necitelnost se stupňuje, ztrácí slitování a malé dítě zabije. Tima za jeho zradu zmlátí a chce s Jenn uprchnout. Ta ale zůstává s Timem a Darrell, zbaven všech iluzí, utíká sám.

Neil LaBute několikrát situuje děj do výběhů v zoologické zahradě, aby podtrhl svůj záměr zobrazit mladé, kteří „bijí hlavou o mříže svých klecí, ale nejsou si úplně jistí, zda chtějí ven nebo zpátky dovnitř".

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz