Divá Bára
Milan Uhde – Miloš Štědroň – Leoš Kuba
DIVÁ BÁRA
muzikál
10 m, 5 ž, sbor
Bára, dívka ne zcela jasného původu, vyrůstá někdy uprostřed 19. století v malé české vesnici v to, čemu bychom dnes řekli nezávislá osobnost. Její babička byla snad čarodějnice, i její brzy zesnulá matka léčila bylinkami celou obec. Bára je plodem její zakázané lásky – a zdá se, že i její osud nebude nejjednodušší. Chrání ji sice zpovzdálí její skutečný otec – starosta spolu s rozumným farářem, ale jejich pomoc má své meze, když se Bářina nekonformní povaha střetá s předsudky, pověrčivostí a animozitami vesnické society, která je přesvědčená, že chudá dívka nemá na samostatné uvažování a vystupování právo.
Mnoho přátel nemá ani mezi svými vrstevníky, které proti ní štve Pavel, chlapec, jehož Bára odmítla. Věrní jsou jí jen budoucí seminarista Ondřej, který ji také nešťastně miluje, a farářova schovanka Eliška, jejíž úděl je Báře trochu podobný. Dívku si chce totiž bez věna vzít místní panský správce – vdovec, který si chce její přízeň koupit i příspěvky do obecní pokladny. Farář i celá vesnice je nadšená, jen nešťastné Elišky se na názor nikdo neptá. Eliška přitom vzpomíná na seznámení s jistým pražským mladíkem.
Její rozlícená obránkyně Bára vymyslí a zrealizuje – dnes bychom řekli happening - na místním hřbitově, kde zkříží v noci správci cestu v přestrojení za ďábla a z vyděšeného muže vymámí slib, že se Elišky vzdá. Netrvá ovšem dlouho a vesnice pochopí, čího žertu se stal obětí. Všechno nepřátelství, které v sobě vesničané museli potlačovat, vyústí málem v lynč, kterému starosta s farářem zabrání jen tím, že pro Báru navrhnou „stylový“ trest – má být zavřena přes noc v márnici. Celá vesnice pak před márnicí vartuje, aby zabránila každému, kdo by chtěl dívku z nelidské a stupidní situace vysvobodit. Jediný, komu se to přesto, jen díky pohrůžkou zbraní, podaří, je „přespolní“ – panský myslivec, jehož sbližování s Bárou se line celým příběhem od počátku. Ten je na místě správcem z panských služeb propuštěn, a tak odcházejí s Bárou oba z vesnice jako svobodní lidé.
Muzikál na motivy klasické povídky Boženy Němcové je dílem dramatika Milana Uhdeho a skladatele Leoše Štědroně, autorů snad nejznámějšího a nejoceňovanějšího českého muzikálu všech dob, Balady pro banditu. Na hudbě se tentokrát podílel i brněnský skladatel a aranžér Leoš Kuba. Premiéra v Městském divadle Brno 24. března 2012 (v režii Juraje Nvoty) se setkala s mimořádně jednotným příznivým přijetím kritiky:
Výsledkem je bezmála hudební lyricko-epická báseň, která nabízí dramatický příběh, ale zároveň chce a musí zůstat zábavným divadlem.
Lubomír Mareček, www.lidovky.cz, 5.4.2012
http://www.lidovky.cz/diva-bara-mestske-divadlo-brno-dk9-/ln_kultura.asp?c=A120404_174548_ln_kultura_wok
Divá Bára na jevišti Hudební scény vyznívá jako vydařený pokus o návrat romantického muzikálu s folklorní stylizací, který zvláště na brněnském jevišti má svou dlouhou tradici, sahající až k legendární Baladě pro banditu. Autorská dvojice Uhde a Štědroň - to je zkrátka stále sázka na jistotu.
David Kroča, Mozaika, ČRo3 - Vltava
http://www.rozhlas.cz/mozaika/divadlo/_zprava/recenze-inscenace-diva-bara--1042865
Z Divé Báry je muzikál. Nemusel by se za něj stydět ani hollywoodský scenárista. Příběh Divé Báry je pro muzikál v mnoha ohledech jako stvořený. Odvážná holka, jejíž původ obestírá tajemství, se za žert, který má zbavit kamarádku nenáviděného nápadníka, málem stane obětí lynče. Je tu dvojí love story, a ještě ten romantický happy end s uhrančivým myslivcem!
Marie Reslová, www.art.ihned.cz, 1.4.2012
http://art.ihned.cz/c1-55252170-zpivajici-bara
Jsme tu pro vás
Michal Kotrouš
zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast
tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz