Divadelní polibky

Titul v originále: Stage Kiss

Autor: Sarah Ruhl
Žánr: komedie
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 3

Sarah Ruhl (USA)

DIVADELNÍ POLIBKY (STAGE KISS)

přeložila Jitka Sloupová

4 m, 3 ž

komedie

Umění napodobuje život. Život napodobuje umění. Když se dva herci, které spojuje dávný románek, sejdou v hlavních rolích zapomenutého melodramatu z 30. let, rychle začnou ztrácet půdu pod nohama. Hra, kterou se pokoušejí vzkřísit, je uslzené drama, jehož nešťastná hrdinka před sebou má jen měsíc života. Její poslední přání, ušlechtile tolerované manželem, je naposledy se setkat s velkou láskou svého mládí. “On” přijede – ze Švédska, pochopitelně, kde se stal uznávaným sochařem. Jejich láska znovu vzplane, hrdinka se zázračně uzdraví – aby nakonec pochopila, že nic není vyhráno. Nicméně v průběhu zkouškové dřiny na tomto nesmyslu se v obou hercích probudí citová či spíše smyslová paměť a oni začnou své směšné repliky pronášet s nezvyklou intenzitou, led mezi nimi roztává. Ona je dnes provdaná za bankéře, On chodí s učitelkou – ale po premiérové noci se oba ocitnou v jeho bytě.

Když to zjistí hereččin manžel Harry, objeví se v jejich hnízdečku lásky. "Ona se vždycky zamiluje do každého s kým právě hraje”, informuje přítomnou hercovu přítelkyni. Jenže Harry ví tentokrát co dělat. Rozhodne se oba milence vytrestat – jak jinak – divadlem: oba dostanou angažmá v obskurním regionálním divadle, kde mají hrát podivnou novou hru o drásavém vztahu irského teroristy a prostitutky. A Harry v tom má samozřejmě prsty…

Zatím podle recenzí nejpřístupnější text dnes již slavné americké dramatičky, kombinující prvky romantické komedie a divadelní frašky, měl premiéru v Goodmanově divadle v Chicagu 30.4.2011. Od února 2014 se hraje s úspěchem v newyorském Playwrights Horizons.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz