DJ

Titul v originále: DJ

Autor: Georgi Gospodinov
Žánr: hra
Jazyk: francouzština
Postavy: muži 4 ženy 2

Georgi Gospodinov (*1968, Bulharsko)
D.J.

4 m, 2 ž

Lehký kus s malým obsahem dehtu i nikotinu.

V solidních časech stálosti, kdy všichni kouřili dýmky, se narodil Don Juan (Tirso de Molina) - muž, který měnil ženy jako cigarety. Byl kuřákem cigaret ve světě těch, co kouří dýmky. Tato výjimečná záliba vyjadřuje Juanův konflikt s dobou, ve které žil. Když pak uvažujeme, jak by to asi vypadalo dnes - pak by se asi Don Juan cítil jako kuřák mezi nekuřáky, jako milovník mezi těmi, co se o vášně vůbec nezajímají. Zestručnění jména literárního hrdiny na zkratku D.J., která v dnešní technokultuře nese vlastní nové významy, má být jakýmsi překladem dlouhodobě populárního romantizujícího mýtu do jazyka této doby. Děj se odehrává v aseptickém prostředí zbaveném všech neřestí - kouření, politicky nekorektního vyjadřování, nekontrolovaného ztrácení hlavy kvůli milostným citům. Takto jsou zaručeny podmínky k tomu, aby lidé vedli zdravý a šťastný život, bez stresu a bez cholesterolu. Mezi zakázanými neřestmi je také umění, včetně divadla. Jediným ústupkem nemravnosti jsou "budky neřesti", kde každý může utratit svých pár kreditů hříchu. Postavy této hry - Ana a nezaměstnaný herec, který je stále ještě pod vlivem poslední postavy, kterou hrál (Don Juan) - se potkají právě na takovémto místě.

Ana je zamilovaná do hlasu terapeuta, který na ni promlouvá v budce neřesti (připomíná jí hlas muže, který ji kdysi opustil). Spolu s hercem zde začnou rozehrávat terapeutickou hru, ve které na sebe přijímají role Dona Juana a Doni Anny. Do jejich hry vstupují další uživatelé budky. Každý z nich přináší svůj příběh a nový pohled na Dona Juana, dýdžeje lásky. Vidíme Dona Juana v několika různých rolích dnešního světa - Don Juan a sex po telefonu, Don Juan a soap opera, Don Juan jako rodinný typ, Don Juan v politickém procesu v Sovětském svazu během třicátých let atd. Don Juan je pokaždé člověk, který se jaksi nemůže zařadit do společnosti, která ho obklopuje, ale zoufale se snaží najít lásku. Na konci všech příběhů se zjistí, že hlas z budky, do kterého je Ana zamilovaná, patří herci, se kterým se zde seznámila. V samém závěru ovšem přijde ještě na další věc, a to že herec - Don Juan je mužem, se kterým se kdysi dávno před lety rozešli. Šance na nalezení lásky a na milostný happyend je tady.

Text je v agentuře k dispozici ve francouzském překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz