Do Androids Dream of Electric Sheep

Titul v originále: Do Androids Dream of Electric Sheep

Autor: Edward Einhorn
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 4

Edward Einhorn (USA)

DO ANDROIDS DREAM OF ELECTRIC SHEEP? (SNÍ ANDROIDI O ELEKTRICKÝCH OVCÍCH?)

7 m, 4 ž

adaptace

Einhorn pro divadlo adaptoval stejnojmenný román Philipa K. Dicka (1968), jehož filmová podoba Blade Runner (1982) se už stačila stát filmovou klasikou (mj. Český lev za nejlepší zahraniční film, 1993). Divadelní přepis nechává stranou reálie poapokalyptického příběhu a soustředí se především na jeho morální aspekt. Text divadelním realizátorům nabízí nosné téma (a zároveň nezmizel napínavý děj) a prostor pro originální ztvárnění fantastického časoprostoru.

Vzduch na Zemi se téměř nedá dýchat, zvířata jsou na pokraji úplného vyhynutí (nahradili je roboti), také obyvatelstva je podstatně míň. Lidé si život přikrašlují přístrojem na tvorbu nálady a svou víru pěstují ve speciálním zařízení, kde jim novodobý prorok Mercer slibuje, že je vyvede z této hrobky, kde jsou zaživa pohřbeni, a ukáže jim krásný svět, jaký býval dřív. Novou šanci nabízí také přesídlení na Mars, aspoň to tak hlásá všudypřítomná reklama na šťastný život v nové kolonii. Podmínky na Marsu ale lidský organismus nesnese, a proto byli vyvinuti androidi, kteří lidem slouží a vykonávají náročnou práci ve venkovním prostředí. Poslední model andoidů už je tak dokonalý, že ho nelze rozlišit od člověka, pouze tím, že má jiné emocionální reakce a chybí mu soucit.

Množí se případy, kdy se androidé vzepřou a utečou. Hlavní hrdina Rick takové androidy loví. Jeho novým cílem je oblíbená zpěvačka Luna Luft, známá procítěným přednesem Mercerových mučednických písní. První pokus se nezdaří. Ještě než Rick dokončí test, jestli Luna je, nebo není android, zatkne ho jiná lovkyně androidů Phillipa a on sám se stane podezřelým. Je to ale ještě jinak a před Rickovýma očima Phillipa zastřelí jejich nadřízeného Bryanta. Androidem byl totiž on, jak to dokázaly nově zavedené krevní testy. Zajímavé je, že Rickovy testy byly neprůkazné. Rick nakonec Lunu zabije, ale nikdo mu neděkuje. Naopak se po něm začne pátrat. Je totiž jednodušší zakamuflovat pravdu a prohlásit Ricka za androida, než připustit, že zpívající androidka byla schopná strhnout davy.

Hranice mezi tím, kdo je člověk a kdo je android, je už téměř neznatelná. V tomto okamžiku ale už musí mít androidi svá práva a člověk je povinen s nimi soucítit, stejně jako soucítí například s elektrickými zvířátky. Nedostatek citu vůči androidům zcela popírá soucit člověka. Kdo se tedy vlastně chová jako android? A byli to přece lidé, kdo zničil svoji planetu. Ukazuje se, že všechny naděje na lepší příští jsou falešné – pohádka o sladkém životě na Marsu i příběh o proroku Mercerovi (je to jen najatý herec, který se za úplatu nechává kamenovat gumovými kostkami a pak krvácí kečupem). Rick se navíc zamiluje do androidky Rachel, repliky dcery továrníka Rosena, majitele koncernu na výrobu umělých lidí. Rachel je ale Rickovým dalším úkolem. Pocit povinnosti nakonec vítězí a Rick Rachel skutečně zabije. Tímto činem ale překročí hranice svých možností a jeho pevně vystavěný svět se zhroutí. V televizi ukazují, že Rick byl dopaden a zastřelen. My ale sledujeme Ricka, který uvěřil v Mercera. Najednou slyší jeho hlas (i když Mercerovo vysílání už bylo zrušeno) a doufá, že jednou bude líp. Dokonce má u sebe skutečnou živou želvu, nebo je aspoň přesvědčen, že ji má...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz