Dobrý proti severáku

Titul v originále: Gut gegen Nordwind

Žánr: tragikomedie, dramatizace
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

dramatizace / romantická tragikomedie

Dramatizace stejnojmenného Glattauerova populárního románu z roku 2006 (česky 2010 v nakladatelství Host v překladu Ivy Kratochvílové), který si získal srdce miliónu čtenářů. Jde o variaci na epistolární román, román je psán v emailech.

Emmi Rothnerová si chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Díky překlepu ale její email dostane Leo Leike. Protože mu Emmi dál posílá emaily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak mezi nimi nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou – mj. proto, že jeho emaily jsou kromě jiného dobré proti severáku, který jí nedává spát.

Časem se oba víc a víc sbližují, Emmi má rodinu, manžela Bernarda a dvě děti (čtrnáctiletého syna a devatenáctiletou dceru). Leo žije, po rozchodu s Marlene, sám. Jejich emailový vztah ústí v osobní setkání, oba se ale zdráhají, hlavně Leo se osobního setkání obává, nechce si tím zničit představu o „virtuální“ Emi. Nakonec se sice střetnou ve veletržní kavárně Huber, ale nepoznají se, Leo totiž přišel se svou sestrou, a tak ho Emmi nemohla poznat, neviděli se totiž ani na fotce.

Po tomto (ne)shledání si dopisují o tom, zda se poznali, či nepoznali. Virtuální vztah se stává téměř až poněkud komplikovaným „milostným vztahem", do kterého se později vloží i Bernard (s Emmi mají vcelku nudné manželství), napíše Leovi, ať se s Emmi setká, protože poté, co Leo přestal Emmi psát, je Emmi nešťastná a zoufalá. Manželovi o svém „vztahu“ pochopitelně neřekla, Bernard si s velkými výčitkami přečetl její emaily. Leo o ničem Emmi neřekne a domluví se na setkání u Lea v bytě, Emmi si to ale na poslední chvíli rozmyslí a k setkání nedojde. Na což Leo zareaguje tak, že si v emailu nastaví automatické mazání zpráv a automatickou odpověď, že jeho e-mailová adresa již neexistuje...

Česká premiéra proběhla na konci prosince 2016 v Žižkovském divadle J.Cimrmana v podání 3D Company a režii M.Vokouna, poté se v českých divadlech dočkala dalších úspěšných inscenací (MD Zlín, MD M. Boleslav, JD Č. Budějovice, MD Most...).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz